Senaryo Okulu

Senaryo Okulu!

Senaryo Eğitimleri

15 farklı ders

400 saatten fazla eğitim

1 sinema filmi - 1 dizi - 1 sitcom - 1 özgün proje - 5 skeç ve kısa film

5 farklı senaryo projesi bitir

Hayalinin peşinden gidecek cesaretin varsa bütün rüyaların gerçek olabilir.

Hayalin Mesleğin Olsun!


İSTANBUL’UN MERKEZİNDE, SENARYO YAZMAK İÇİN GEREKLİ OLAN TÜM ÖZELLİKLERİ PROFESYONEL DÜZEYDE ÖĞRENİN.

8 AYLIK YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SENARYO OKULU PROGRAMI BOYUNCA ÖĞRENCİLER, İHTİYAÇ DUYACAKLARI GENİŞ ÇAPLI SENARYO DENEYİMİNİ KAZANIRLAR.


İstanbul Film Akademi Türkiye’nin ilk ve tek senaryo merkezini kurarak Kanal D, Star TV, ATV, Fox TV, BKM gibi sektörün önde gelen bir çok kanal ve yapım şirketine senaryo gönderiyor
SENARYO OKULU programımızın sonunda, öğrenciler senaryo alanında kendilerini geliştirmiş,

1 uzun metraj sinema filmi, 1 özgün proje, 1 dizi, 1 sitcom , 5 skeç ve kısa film

dahil olmak üzere inanılmaz miktarda senaryo deneyimi kazanmış, yaratıcı sanatçılık becerileri konusunda farkındalık kazanmış olarak mezun olurlar.1 sinema filmi, 1 dizi, 1 sitcom ve kendi özgün senaryonu bitirerek mezun ol!

AKADEMİNİN SENARYO PROGRAMINDA ÖĞRENCİLER SADECE SENARYO TEORİLERİNİ ÖĞRENMEKLE KALMAZ; SİNEMA, DİZİ, KOMEDİ, KISA FİLM VE İNTERNET DİZİLERİNİ YAZMANIN BÜTÜN AŞAMALARINA HAKİM HALE GELİRLER.

Sinema ve dizi film senaryolarının yapım aşamasında başarılı bir sonuç elde etmek için yetenek tek başına yeterli değildir. Senaryo yazarlığı öğrenilen bir zanaattır ve bir yazar bu alanın temel gereksinimlerini anlamak ve bir senaryoyu işlevsel ve çekici yapan unsurları doğru dürüst kavrayabilmek için her gün yazmalıdır.

8 aylık eğitim programı boyunca öğrenciler birçok proje bitirirler. Program boyunca sürekli yazmakta ve çok çeşitli tarz ve türlerde yazma konusunda üstün bir deneyim kazanmaktadırlar.

Senaryo Okulu Programının bitiminde, her öğrenci sınıfla birlikte en az bir dizi, bir sinema filmi ve beş kısa film bitirmiş , ayrıca danışman eşliğinde sektör profesyonellerine sunmak üzere kendi özgün projesini(dizi veya sinema) bitirmiş olur. Öğrencilerin yazdığı kısa filmler Akademi’de çekilip festivallere gönderilir. Ayrıca akademi bünyesindeki senaryo ajansı vasıtasıyla öğrencilerin projelerini kanal ve yapım şirketlerine satabiliyor.Türkiye’de başka hiçbir bir okul size İFA’dan daha iyi bir eğitim ve daha fazla pratik sağlayamaz. Yoğunlaştırılmış, kapsamlı ve sektörde beğeni toplayan eğitimimiz derinlemesine bilgi sağlar. Yeteneklerinizi eğlence ve yaratıcı teknoloji dünyasında istihdam edilen pazarlanabilir becerilere dönüştürür.SENARYO OKULU PROGARMINDA GÖRÜLECEK DERSLER


01. SENARYO

Bu ders, farklı senaryo yapılarını ayrıntılı bir şekilde inceleyip fimler üzerinden analizler yaparak öğrencilerin birçok farklı senaryo yapısını anlamalarını sağlar. Öncelikle üç perdeli yapının temel özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatır ve senaryonun, bilinen ve doğru yapıya sahip filmler tarafından nasıl oluşturulduğunu ele alır. Daha sonra kahramanın yolculuğu, 5 sekanslı yapı, 8 sekanslı yapı , save the cat yapısını ayrıntılı bir şekilde inceler ve uygulamalarını yaparlar. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

02. KENDİ ÖZGÜN PROJENİ YAZMA

Senaryo akademinin en büyük avantajlarından biride öğrenciler kendi projelerini danışman eşliğinde bitirebiliyor. Bütün eğitim boyunca öğrendiklerini kendi özgün projelerine(sinema, dizi) uygulayarak sektöre sunacakları bir eserle mezun oluyorlar. Bitirilen bu senaryolar danışmanın onayından geçtiği taktirde akademinin anlaşmalı olduğu kanal ve yapım şirketlerine gönderiliyor.
Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

03. UZUN METRAJ FİLM SENARYOSU DERSİ

Bu ders, öğrencilere senaryo yazarlığının temellerini tanıtan hızlı, yoğun ve tamamen uygulamalı bir derstir. Öğrenciler derste kazandıkları birikimi kendi uzun metraj senaryolarının yazımında kullanırlar. Dersin sonunda, öğrenciler hem eğitmenin uzun metraj yazım tecrübesinden faydalanırlar, hem birlikte bir uzun metraj senaryo bitirmiş olurlar hemde kendi özgün uzun metraj filmlerini geliştirirler.

04. DİZİ YAZMAK

Bu televizyon dizisi dersi öğrencilere dizi dünyasının ve dizi yazarlığının temel unsurlarını tanıtan hızlı, yoğun ve tamamen uygulamalı bir derstir. Atölye boyunca öğrenciler hem eğitmenin yazarlık tecrübesinden faydalanırlar, hem birlikte bir tv dizisini yazarlar, hemde kendi özgün uzun dizi projelerini geliştirirler.

05. SKEÇ VE KOMEDİ YAZARLIĞI

Bu eğitimde komedi filmleri, dizleri, sit-com’lar ve skeç yazmayı öğretmek, bu türlerin gerektirdiği farklı tekniğin ipuçlarını göstermek, komedi yazarlığının dramatik yazarlıktan farklı olan yönlerinin tiyolarını vermek esas alınacaktır.

Herhangi bir film ağlatmasa da, meraklandırmasa da, şaşırtmasa ya da öfkelendirmese de iyi bir reji, iyi oyunculuklar, mekanlar ve müziklerle izlettirilebilir. Ama güldürmeyen bir komedi asla izlenemez ve beğenilmez.

Komedi ayrı bir türdür. Uzmanlığı ayrıdır. Yöntemleri ve tekniği farklıdır.

Amacımız, komedi senaryosu nasıl yazılır, bir hikaye nasıl komedi haline gelir, komedi senaryosunun kuralları, işleyişi, mantığı, farkı nedir, bunları öğretmek ve öğrenmektir.
Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

06. OLAY ÖRGÜSÜ

İkinci aktı yani filmin ortasını yazmak her zaman en zorudur. Çoğu filminde başarısız olmasının sebebidir. Bu derste katılımcılar olay örgüsünün ne olduğunu anlayacak ve daha fazla hakim olabilmek için çok fazla pratik yapacaklar. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

07. KISA FİLM SENARYO UYGULAMALARI

Bu eğitimde katılımcılar eğitmen eşliğinde bir yandan farklı kısa filmler izlerken diğer taraftan çok fazla kısa film uygulaması yaparak kendi fikirlerini hayata geçirecekler. Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

08. FİLM GRAMERİ VE ESTETİĞİ

Bu derste, öğrenciler yönetmenin kamera yerleşimi, bloklama, sahneleme ve görsel görüntü tasarımı gibi kararlarını inceleyerek film estetiği dili ve zanaatini bir yönetmenin bakış açısıyla öğrenmeye başlarlar. Öğrencileri sadece yetkin yönetmeler olmaları için değil, aynı zamanda hikayelerini anlatabilmeleri için ileri seviye görsel araçlardan faydalanarak başarılı hikaye anlatıcıları olmaları için de zorlar. Bu ders, mizansenin estetik ögelerini içermesinin yanında öğrencilerin kendi senaryolarından sahneleri ayırarak farklı yaklaşımlar benimsemesini ve inandırıcı performanslar elde etmek için karmaşık görsel yaklaşımların uygulanmasını da kapsar.

09. FİLM ANALİZİ

Bu derste katılımcılar yönetmen bakışından bir filmin nasıl analiz edileceğini öğrendikten sonra eğitmen ile birlikte bir filmi jeneriğinden son sahnesine kadar detaylı bir şekilde analiz edecekler. Süre : 5 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

10. FİLM AKIMLARI

Bu derste katılımcılar film akımlarını dönemlerin popüler örnekleri ile inceleyecekler. Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

11. FİLMLERLE PSİKOLOJİ

Hayatın sözcüsü, aynası, yansıması olan filmler bizi düşündürürken aynı zaman da insan psikolojisini anlamamıza yardımcı olur. İnsanı anlamak gözlemle başlar. Senarist hayatın içerisindeki gözlemlerini yazar, yönetmen hayattan gözlemlerini aktarır ve izleyici de hayat gözlemleri ile örtüşen noktada filmden etkilenir. Filmlerle Psikoloji hayata dair gözlemlerin psikoloji bilimi ile buluştuğu bir atölye çalışmasıdır. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

12. KİŞİLİK TÜRLERİ

Bu derste katılımcılar hikayelerinde daha gerçekçi karakterler oluşturmak için enneagram ı öğrenip kişilik tiplerini güncel örnekleriyle öğrenecekler. Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

13. DİJİTAL MEDYA YAZARLIĞI

Bu derste katılımcılar dijital mecraların dinamiklerini öğrenip onlara yönelik içerikler hazırlıyorlar. Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

14. BİTİRME PROJESİ

Senaryo programının sonunda öğrenciler sektöre sunacakları özgün bir proje ile mezun olurlar. Proje danışmanıın onayından geçmesi halinde akademi projeyi anlaşmalı olduğu kanal ve yapım şirketlerin gönderir.

5 farklı senaryo projesi bitirme

14 farklı ders

400 Saat Eğitim

1 Özgün Senaryo Projesi

Yeni dönem eğitimlerimiz 23 Ocak 2018'de başlıyor

Day(s)
Hour(s)
Minute(s)
Second(s)

İstediğin gün ve istediğin yoğunlukta derslerini seç!

  • Bütün dersler hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu olmak üzere farklı gruplarda açılıyor.
  • Bütün derslerin 2 ayda bir yeni  bir sınıfı baştan başlıyor.
  • İster haftanın 4 günü gel, ister 2, ister 6.
  • İstediğin zaman istediğin dersi alabilirsin. İster 8 ayda bitir, ister 16.
  • Herhangi bir işinin çıkması durumunda programı dondurup döndüğünde kaldığın yerden devam edebilirsin.
  • Ders dışında asistan eğitmenlerle stüdyoda istediğin kadar pratik yapabilirsin.

Senaryo Okulu

Normal ücret 26.400 TL
14.600 TL%30 okul indirimi
  • Kredi kartına +kdv ile 9 taksit imkanı
  • Pazartesi – Salı – Çarşamba – Perşembe akşamları 19:30 – 22:30

Öğrenciler İFA’yı anlatıyor!