Yüksek Lisans Programları

Yaratıcılığınızın ve uzmanlığınızın gelişmesi için uygulamalı eğitimler

İstanbul Film Akademi ve Kadir Has Üniversite işbirliği ile Türkiye’nin ilk ve tek Yönetmenlik ve Senaryo Yüksek Lisans Programları Hem Yüksek Lisansını yap, hem de uygulamalı eğitimlerle işi öğren, sektöre bir adım önde başlama şansı yakala.

Yönetmenlik ve Senaryo programındaki tüm dersler tamamen uygulamalı derslerden oluşmaktadır. Öğrenciler eğitim süresinde bir çok proje hayata geçireceklerdir. Ayrıca eğitimin sonunda bitirme projesi olarak sundukları projeleri aynı zamanda İFA tarafında kanal ve yapım şirketlerine sunulacaktır. Eğitimler İFA’nın Cihangir’deki merkezinde yapılacaktır. Eğitimler İFA’nın film sektöründe aktif olarak çalışan profesyonellerinden oluşmaktadır. Ayrıca derslere sektörden bir çok yönetmen, senarist, oyuncu ve yapımcı konuk olarak katılacaktır.

İFA & Kadir Has Üniversitesi lisansüstü program başvuruları sadece online olarak yapılmaktadır. Yapılan başvurular ilgili jüri tarafından değerlendirmeye alınıp, jüri önerilerinin ilgili Enstitü tarafından onaylanması ile kesin kabul gerçekleşmektedir. Kabul alan adaylar e posta ile bilgilendirilmektedir. Başvuruların değerlendirmeye alınabilmesi için online başvuru formunda istenilen bilgilerin tam ve eksiksiz olarak sisteme girilmesi ve doküman yükleme alanına gerekli belgelerin PDF halinde yüklenmesi gerekmektedir. Başvuru tamamlandıktan sonra başvuru formu çıktısı alınmalı ve tüm bilgiler kontrol edilerek, mülakata başvuru formu ile birlikte gelinmelidir.

GEREKLİ BELGELER
Not çizelgesi (Transkript)
Diploma
Denklik belgesi (Yurtdışındaki bir üniversiteden mezun olan TC uyruklu adaylardan istenmektedir.)
ALES şartı aranmamaktadır.

NİYET MEKTUBU
Adayın programa neden katılmak istediği, programa ve kariyerine ilişkin hedefleri, motivasyonları, beklentileri max. 1000 kelime olarak hazırlanmalıdır. Başvurulan program dili İngilizce ise İngilizce hazırlanması önerilir.
Niyet mektubu örneği için tıklayınız.
Tüm yüksek lisans ve doktora başvurularında zorunludur.

REFERANS MEKTUBU
Online başvuru sırasında aday tarafından kayıt edilen öğretim üyelerinin e posta adreslerine sistem tarafından link gönderilir. Öğretim üyeleri bu e-postadaki linke tıklayarak referans yazabilirler. Tüm yüksek lisans ve doktora başvurularında zorunludur.

Kayıt ve başvurular Kadir Has Üniversitesi üzerinden yapılmaktadır. İFA’nın Senaryo ve Yönetmenlik Yuksek Lisans programlarına başvurmak için Sinema Televizyon Tezsiz Yüksek Lisans programını seçmeniz gerekmektedir.
Başvuru için tıklayınız

Başvuru süreci ile ilgili olarak sorun yaşanması halinde adayları graduate.admissions@khas.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

Yönetmenlik programında Ezel Akay, Hilal Saral, İlker Canikligil gibi bir çok usta eğitim vermektedir.

Eğitimlerimiz
atölye, stüdyo,
okul, akademi ve
yüksek lisans
programlarından oluşur..

Yönetmenlik

Yonetmenlik
Görüntü Yönetmenliği
Temel Senaryo
Film Grameri
Post Prodüksiyon
Yapımcılık
Kısa Film
Görsel Dilin Temelleri
20 kısa film çekimi
Çekim için gerekli ekipman, stüdyo, oyuncu, senaryo

Senaryo

Temel Senaryo
Uzun Metraj Senaryo Yazma
Dizi Yazma
Olay Örgüsü ve Diyalog
Senaryo Yapıları
Bağımsız Sinema
Senaryo Geliştirme
Görsel Dilin Temelleri
1 dizi ve 1 uzun metraj film senaryosu yazma
Bitirme projesi olarak 1 dizi veya sinema filmi senaryosu

Okul

Yönetmenlik Okulu programında toplam 400 kredi ders alırsınız. Aşağıdaki listede alabileceğiniz dersler ve kredi değerleri yanlarında yazıyor. Okul programına katılmanın avantajı hem bir çok dersi aynı anda alarak kendinizi daha iyi geliştirme şansı yakalarsınız hem de %30 daha uygun ücrete kayıt olma şansı elde edersiniz.

Akademi

Yönetmenlik Akademisi programında toplam 1000 kredi ders alırsınız. Aşağıdaki listede alabileceğiniz dersler ve kredi değerleri yanlarında yazıyor. Akademi programına katılmanın avantajı oldukça geniş bir perspektifte bir çok dersi aynı anda alarak kendinizi daha iyi geliştirme şansı yakalarsınız ve %40 daha uygun ücrete kayıt olma şansı elde edersiniz.

Hilal Saral

Oyunculuk

Zerrin Tekindor

Oyunculuk

Ercan Kesal

Senaryo

Ezel Akay

Oyunculuk Atölyesi

İlker Canikligil

Yönetmenlik

Nazan Kesal

Oyunculuk

Eylem Canpolat

Senaryo

Çetin Sarıkartal

Oyunculuk

Devrim Yakut

Oyunculuk Atölyesi

Pelin Ekinci Kaya

Yapımcılık

Sema Ergenekon

Senaryo

Öktem Başol

Senaryo

Sarp Kalfaoğlu

Senaryo

Nilgün Öneş

Senaryo

Dilara Omur

Senaryo

Gülengül Altıntaş

Senaryo

Handan Öztürk

Senaryo

Kerem Kurdoğlu

Senaryo

Gürhan Özçiftçi

Senaryo

Umut Kırcalı

Oyunculuk Atölyesi

Rabia Sultan Düzenli

Audition Atölyesi

Erdi Işık

Senaryo

Erkan Özen

Temel Sanat

Tan Tolga Demirci

Yönetmenlik