Film Yapım ve Yönetmenlik Atölyesi

FİLM YAPIM VE YÖNETMENLİK ATÖLYESİ

İstanbul Film Akademi’nin, öğrencilere film yapımını film yaptırarak öğretmek amacıyla başlattığı Film Yapım ve Yönetmenlik Atölyesi, tamamı sektörde imza niteliğinde işlere isimlerini yazdırmış uzman eğitmenlerce verilen, 5 aylık yoğunlaştırılmış bir programdır.


FİLM YAPIM ve YÖNETMENLİK ATÖLYESİ programımızın sonunda, öğrenciler film yapımı alanında tecrübe kazanmış,

birer kısa film çekerek

sınıfça 10-12 film çekerek yoğun yapım deneyimi kazanmış, yaratıcı sanatçılık becerileri konusunda farkındalık kazanmış olarak mezun olurlar.Kendi kısa filmini çekerek mezun ol!

AKADEMİNİN YÖNETMENLİK PROGRAMINDA ÖĞRENCİLER SADECE FİLM TEORİLERİNİ ÖĞRENMEKLE KALMAZ; KISA FİLMLER ÇEKEREK FİLM YAPIMININ BÜTÜN AŞAMALARINA HAKİM HALE GELİRLER. YÖNETMENLİK, FİLM GRAMERİ, SENARYO YAZMA, YAPIM VE KURGU GİBİ ALANLARI İÇEREN ANA FİLM YAPIM AŞAMALARINI İÇEREN GENİŞ KAPSAMLI UYGULAMALAR YAPARLAR VE KATILAN HER ÖĞRENCİ 1 KISA FİLM ÇEKER VE DİĞER KATILIMCILARIN FİLMLERİNDE AKTİF OLARAK GÖREV ALIR

AYRICA, FİLM YAPIMI ÖĞRENCİLERİMİZ, AKADEMİMİZİN OYUNCULARINA VE SENARİSTLERİNE ULAŞABİLİR, BU SAYEDE OYUNCU VE TAM EKİPMANLI SET YÖNETİMİNDE UZMANLAŞMA ŞANSINA SAHİP OLURLAR.

Yoğun uygulamalı programımızda, öğrenciler artan zorluk seviyelerinde sürekli olarak pratikler yaparlar. Böylelikle dönem sonundaki özgün final projelerini oluşturmaya hazırlanırlar. Sonuçta, film yapımını öğrenmek için, gerçekten film çekmek gereklidir ve Akademinin merkezine aldığı felsefe de uygulayarak öğrenme felsefesidir.


3 farklı ders

10 kısa film çekimi

100 saat pratik

150 Saat Eğitim

Yeni dönem yönetmenlik eğitimimiz 1 Aralık 2018'de başlıyor

Day(s)
Hour(s)
Minute(s)
Second(s)

İstediğin gün ve istediğin yoğunlukta derslerini seç!

 • Bütün dersler hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu olmak üzere farklı gruplarda açılıyor.
 • Bütün derslerin 2 ayda bir yeni  bir sınıfı baştan başlıyor.
 • İster haftanın 4 günü gel, ister 2, ister 6.
 • İstediğin zaman istediğin dersi alabilirsin. İster 8 ayda bitir, ister 16.
 • Herhangi bir işinin çıkması durumunda programı dondurup döndüğünde kaldığın yerden devam edebilirsin.
 • Ders dışında asistan eğitmenlerle stüdyoda istediğin kadar pratik yapabilirsin.

Film Yapım ve Yönetmenlik Atölyesi

Normal ücret 7900 TL
6900 TL

  YÖNETMENLİK ATÖLYESİ DERS PROGRAMI

  1. Hafta 1.Ders : Görüntünün Grameri – Film Formatları – Çekim Ölçekleri – Çekim Açıları 2.Ders : -Kameraların kısa Tarihi: 35 mm’den sayısala… Bütün kameraların temel çalışma mantığı. 2 . Hafta 1.Ders : Görüntünün Grameri – Kamera Aksesuarları -Kamera Hareketleri – Lenslerle Kompozisyon Oluşturma 2.Ders: -Her kamera için yapılması gereken ayarlar: Netlik – Beyaz Ayarı – Örtücü Hızı – Pozlama. 3 . Hafta 1.Ders: Görüntünün Grameri – Pozlama ve Aydınlatma Teknikleri -Subjektif ve objektif çekim 2.Ders: – Mercekler – Merceklerin Temel Özellikleri / Mercek türleri – Merceklerin anlatİma etkisi / Merceklerin harekete ve perspektife etkisi / Alan Derinliði ve kullanı̇ mları 4 . Hafta 1.Ders: Kurgunun Grameri – Çekim, Sahne, Sekans ve Bölüm tanımları – Dekupaj Teknikleri – Geçiş Efektleri 2.Ders: – Çerceve Estetiği – Kompozisyon – Gorsel Unsurlar (Nokta/Cizgi/Sekil/Form/Doku) – Perspektif – Derinlik 5 . Hafta 1.Ders: Kurgunun Grameri – Fikir ve Biçim Uyumu Üzerinden Kurguyla Anlam Yaratma 2.Ders: – Kısa örnek sahne çekimi 6 . Hafta 1.Ders : Sesin Grameri – Sinemada Sesin Kullanımı – Ses Türleri ve Sesle Anlam Yaratma 2.Ders: – Kamera hareketlerini sahneye eklemek – Kamera hareketleri nasıl sahneyi daha etkili hale getirir veya anlamİ değiştirir. – Yönetmenin Görevleri – Aynı sahneye farklı yaklaþİm getirmek.

  7 . Hafta 1.Ders : – Senaryo 2.Ders : – Sinemada Işığın temelleri / özellikleri – Üç noktalİ aydİnlatma nereden çİkİyor? – Bir sahneyi aydİnlatmak. – Işığın senaryo ile ilgisi 8 . Hafta 1.Ders : – Senaryo 2.Ders : – Bir filmin ritmini çekim sırasında ve sonrasında doğru kontrol etmek: Kurgu 9. Hafta 1.Ders : – Senaryo 2.Ders : – Sinema ve Ses – Mikrofon Tipleri / Kayıt teknolojileri / Ses ekibi / Çekim sırasında ve sonrasında filmin ses dünyasını kurmak / Ses Mixi 10. Hafta 1.Ders : – Senaryo 2.Ders : – Bir Film Yönetmek: Yönetmen aslında ne yapar? – Sahneleme / Oyuncu Yönetimi / Kamera yerleþimine karar vermek / Çekim Ölçekleri – Uygulama: Örnek Bir Sahnenin Çekimi – Hollywood Camerawork 11. Hafta Kamera ve ışık uygulamaları 12. Hafta Kamera ve ışık uygulamaları 13. Hafta: Kamera ve ışık uygulamaları 14 Hafta: Kamera ve ışık uygulamaları 15. Hafta – 20. Hafta Kısa film çekimleri Senaryolarına çekime hazırlanması Oyuncu Provaları Çekimler ve Post Prodüksiyon


  Uygulama ağırlıklı eğitim programımız, öğrencilerimizin teorik derslerde edindikleri bilgileri sahada uygulamaya dökerek, sahip oldukları yetileri eğlence sektörü ve yaratıcı teknolojiler alanlarında pazarlanabilir becerilere dönüştürebilmelerine olanak tanır.


  Öğrenciler İFA’yı anlatıyor!


  Öğrencilerimizin yönetmenlik eğitimlerinde çektikleri filmlerden bazıları…