Görüntü Yönetmenliği Akademisi

Görüntü Yönetmenliğini uzun metraj film çekerek öğren, fark yarat!

Görüntü Yönetmenliği Akademisi!

Görüntü Yönetmenliği Eğitimleri

30 farklı ders

1000 saatten fazla eğitim

Sürekli kısa filmler çekerek herşeyi yoğun uygulamalı olarak öğren!

50 kısa film

Hayalinin peşinden gidecek cesaretin varsa bütün rüyaların gerçek olabilir.

1 uzun metraj!


İSTANBUL FİLM AKADEMİ’DE, İYİ BİR GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ OLMAK İÇİN GEREKLİ OLAN TÜM BECERİLERİ PROFESYONEL DÜZEYDE ÖĞRENİN.

22 AYLIK YOĞUNLAŞTIRILMIŞ GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ AKADEMİSİ PROGRAMI BOYUNCA ÖĞRENCİLER, UZUN METRAJ FİLM ÇEKİMİ DAHİL SEKTÖRE YAPACAKLARI BAŞVURULARDA İHTİYAÇ DUYACAKLARI GENİŞ ÇAPLI DENEYİMİ KAZANIRLAR.

İstanbul Film Akademi’nin, sektöre profesyonel görüntü yönetmenleri yetiştirmek amacıyla başlattığı Görüntü Yönetmenliği Akademisi, tamamı sektörde imza niteliğinde işlere isimlerini yazdırmış uzman eğitmenlerce verilen, 22 aylık yoğunlaştırılmış bir programdır.

Program boyunca, akademi öğrencileri bir filmin, dizinin, televizyon ya da web dizisinin özgün görsel dilini yaratabilecek profesyonel yetkinlikleri edinirler.

Öğrencilere endüstri standartlarında kamera kullanma becerisi kazandırmak için özgün olarak hazırlanmış olan program, uygulama ağırlıklı bir yaklaşımla kurgulanmıştır.1 uzun metraj film ve onlarca kısa film çekerek mezun ol!

AKADEMİNİN GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ PROGRAMINDA ÖĞRENCİLER SADECE FİLM TEORİLERİNİ ÖĞRENMEKLE KALMAZ; GÖRÜNTÜ YÖNETİMİNİN BÜTÜN AŞAMALARINA HAKİM HALE GELİRLER.

YÖNETMENLİK, SİNEMATOGRAFİ, SENARYO YAZMA, YAPIM VE KURGU GİBİ ALANLARI İÇEREN ANA FİLM YAPIM AŞAMALARINI KAPSAYAN GENİŞ ÇAPLI DERSLER GÖRÜRLER.
AYRICA, GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ ÖĞRENCİLERİMİZ, AKADEMİMİZİN YÖNETMENLERİNE, OYUNCULARINA VE SENARİSTLERİNE ULAŞABİLİR, BU SAYEDE OYUNCU VE TAM EKİPMANLI SET YÖNETİMİNDE UZMANLAŞMA ŞANSINA SAHİP OLURLAR.
Yoğun uygulamalı programımızda, öğrenciler artan zorluk seviyelerinde sürekli olarak pratikler yaparlar. Böylelikle dönem sonundaki özgün final projelerini oluşturmaya hazırlanırlar. Sonuçta, film yapımını öğrenmek için, gerçekten film çekmek gereklidir ve Akademinin merkezine aldığı felsefe de uygulayarak öğrenme felsefesidir.

Eğitim süresi boyunca, akademide gerçekleşecek kısa ve uzun metraj projelerde bizzat ve uygulamalı olarak yer alacak olan öğrenciler, edindikleri teorik bilgiyi set tecrübesiyle harmanlama imkânına sahip olacak, 35 farklı dersten oluşan, 50’den fazla kısa filmin ve en az bir uzun metraj filmin çekileceği, 1100 saatlik eğitimin sonunda sahip oldukları yetkinlikleri profesyonel kariyere çevirebilecek alt yapıya sahip olarak akademiden mezun olacaklardır.Türkiye’de başka hiçbir bir okul size İFA’dan daha iyi bir eğitim ve daha fazla pratik sağlayamaz. Uygulama ağırlıklı olan ve deneme yanılma yöntemiyle öğreten eğitim programımız, öğrencilerimizin teorik derslerde edindikleri bilgileri sahada uygulamaya dökerek, sahip oldukları yetileri eğlence sektörü ve yaratıcı teknolojiler alanlarında pazarlanabilir becerilere dönüştürebilmelerine olanak tanır.GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ AKADEMİSİ PROGRAMINDA GÖRÜLECEK DERSLER


01. SİNEMATOGRAFİ 1- GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ 1

Sinematografi, sinema filmi yapımında kamera ve ışık kullanımı sanatı ve tekniğidir. Kamera, lens, format ve ışıklandırma gibi teknik unsurların yanı sıra, hikaye anlatımının çeşitli metotlarını kapsar. Bu derste öğrenciler kamera ve ışıklandırma sanatını kullanarak görsel hikaye anlatıcılığına soyunurlar. Işıklandırma, konu modelleme, set ışıklandırması ve kamerayı hareket ettirmekle ilgili temel metotlara ek olarak, sahneye duygu ve görsellik kazandırmayı öğrenirler. Eğitim pratiğinde, filmin son görüntüsünü oluşturan Görüntü Yönetmeninin, yaratıcılığının rolü ve görsel hikaye anlatıcılığının gücü üzerine daha büyük bir vurgu vardır. Aynı zamanda, Sinematografi bölümünün dört ana unsuru olan Kamera Operatörü, Işıkları hazırlayan/yerleştiren kişi ve Dolly’nin operasyonundan sorumlu olan kişi ayrıntılı olarak incelenir. Dersler ve uygulamalı atölyeler yardımıyla öğrenciler bu roller arasındaki dinamikleri ve işbirliğini öğrenir, sinematografi departmanında bulunan birçok pozisyona teknik olarak ve yaratıcı şekilde vakıf olurlar.

Dersin süresi 16 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

02. SİNEMATOGRAFİ 2- GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ 2

İlk 16 haftalık görüntü yönetmenliği dersinden sonra katılımcılar biraz daha derine inmek ve daha fazla uygulama yapmak için bu derse katılırlar.

Süre : 16 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat

03. SİNEMATOGRAFİ UYGULAMALARI

32 haftalık 2 farklı görüntü yönetmenliği eğitiminden sonra öğrenciler eğitmen ile birlikte daha ileri seviye uygulamalar yapmak ve pratiklerini geliştirmek için bu derse katılırlar.

Süre : 16 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

04. FİLM YAPIM VE YÖNETMENLİK

Bu dersin amacı, öğrencilerin yönetmenlik mesleğini ve film yapımı sürecindeki zanaati anlamalarını ve uygulamalarını sağlamaktır. Prodüksiyonun üç temel sürecinde (prodüksiyon-öncesi, prodüksiyon ve prodüksiyon-sonrası) yönetmenin bir zanaatkar olarak uyguladığı metotlar anlatılır. Bu ders aynı zamanda müzik klipleri, televizyon reklamları, televizyon dizileri ve uzun metraj kurmaca filmlerinde de öne çıkan yönetmen zanaatkarlığını öğrencilere öğretmeyi hedefler. Yönetmenliği kuramsal açıdan tanımlamak yerine, film endüstrisinin gerçeklerine bağlı kalarak, film üretiminin bütün süreçlerinde yönetmenin rolünün öğrenilmesini hedefler.

Öğrenciler hikayelerini sinematik olarak anlatmayı, kamerayı bir araç olarak kullanmayı, senaryo analizi hazırlamayı ve oyuncularla prova sürecinde ilgilenmeyi öğrenirler.  Oyuncunun tutumu, karakter analizi, görüntü sistemi ve prova stilleri dersin temelini oluşturur. Dersin sonunda öğrenciler oyuncularla birlikte etkin bir şekilde prova edebileceklerdir.

Yönetmenlik dersinde görülen yoğun uygulamalı eğitimden sonra öğrenciler okulun stüdyosunda profesyonel oyuncularla birlikte 4 kısa film çekerler.

Dersin toplam süresi 100 saat.

05. UZUN METRAJ FİLM YAPMAK

30 hafta boyunca sürecek bu derste, öğrenciler başlangıçta eğitmenleriyle birlikte senaryoyu oluşturacaklar, daha sonra yönetmen, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni ve yapımcıyla birlikte film çekimi için gereken bütün hazırlıkları yapıp filmi çekeceklerdir. Çekim sonrası filmin post prodüksiyonu tamamlanıp gösterime koyulacaktır. Bu derste öğrenciler, profesyonel bir uzun metrajlı filmin fikir aşamasından gösterime sokulmasına dek tüm aşamalarını sektör profesyonelleriyle birlikte deneyimleyeceklerdir.

 

06. YARATICI YÖNETMENLİK

Öğrenciler, yönetmenlik dersini bitirip ilk filmlerini çektikten sonra yaratıcı yönetmenlik dersinde eğitmenin vereceği bir dakikalık senaryoyu profesyonel oyuncularla birlikte, atölye yönetmeninin danışmanlığında çekeceklerdir. Amaç, herhangi bir sahneyi çekerken seçilecek çekim açılarını ve hareketin sahneye kattığı farklı anlamları keşfetmek ve bu konuda cesaret ve yaratıcılık kazanmaktır.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat

07. TÜR ÇEKİMLERİ

Bu derste katılımcılar, eğitmenleriyle birlikte bilim kurgu- drama – komedi – korku ve romantik komedi olmak üzere 5 ayrı türde çok sayıda kısa film çekeceklerdir.  Her çekimden önce o türe ait değerlendirmeleri yapıp, senaryoyu ona göre finalize edecek, ardından dekor ve kostümleri belirleyip filmin çekimine başlayacaklardır. Çekimden sonra filmlerin kurgu – color ve ses düzenlemeleri de yine katılımcılar tarafından, eğitmenlerinin gözetiminde yapılacaktır.

Süre : 100 saat

08. STORYBOARD

Bu derste öğrenciler 12 hafta boyunca uygulamalı olarak storyboard yapmayı ve okumayı öğreneceklerdir.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

09. SENARYO

Bu ders, farklı senaryo yapılarını ayrıntılı bir şekilde inceleyip fimler üzerinden analizler yaparak öğrencilerin birçok farklı senaryo yapısını anlamalarını sağlar. Öncelikle üç perdeli yapının temel özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatır ve senaryonun, bilinen ve doğru yapıya sahip filmler tarafından nasıl oluşturulduğunu ele alır. Daha sonra kahramanın yolculuğu, 5 sekanslı yapı, 8 sekanslı yapı , save the cat yapısını ayrıntılı bir şekilde inceler ve uygulamalarını yaparlar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

10. OLAY ÖRGÜSÜ

İkinci aktı yani filmin ortasını yazmak her zaman en zorudur. Çoğu filmin de başarısız olmasının sebebidir. Bu derste katılımcılar olay örgüsünün ne olduğunu anlayacak ve daha fazla hakim olabilmek için çok fazla pratik yapacaklartır.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

11. KISA FİLM SENARYO UYGULAMALARI

Bu eğitimde, katılımcılar bir yandan eğitmen eşliğinde farklı kısa filmler izlerken diğer yandan yoğun bir şekilde kısa film uygulaması yaparak kendi fikirlerini hayata geçireceklerdir.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

13. SENARİSTİK FİLM ANALİZİ

Bu derste katılımcılar eğitmen eşliğinde her derste bir filmin dramatik incelemesini yapacaklardır.

Süre : 100 saat.

14. FİLM GRAMERİ VE ESTETİĞİ

Bu derste, öğrenciler yönetmenin kamera yerleşimi, bloklama, sahneleme ve görsel görüntü tasarımı gibi kararlarını inceleyerek film estetiği dili ve zanaatini bir yönetmenin bakış açısıyla öğrenmeye başlarlar. Ders, öğrencileri sadece yetkin yönetmeler olmaları için değil, aynı zamanda hikayelerini anlatabilmeleri için ileri seviye görsel araçlardan faydalanarak başarılı hikaye anlatıcıları olmaları için de zorlar. Bu ders, mizansenin estetik ögelerini içermesinin yanında öğrencilerin kendi senaryolarından sahneleri ayırarak farklı yaklaşımlar benimsemelerini ve inandırıcı performanslar elde etmek için karmaşık görsel yaklaşımları uygulamalarını da kapsar.

15. KISA FİLM YAPIMI VE KONSEPT GELİŞTİRME

Bu derste katılımcılar bir taraftan dünyadan farklı kısa filmleri inceleyip diğer taraftan kendileri yeni konseptler geliştirerek kısa filmlerini hayata geçireceklerdir.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

16. YAPIMCILIK

Bu derste katılımcılar, bir projenin fikir aşamasından vizyon sonucuna kadar yapımcılığının tüm aşamalarını farklı örneklerle öğreneceklerdir.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

17. KURGU

Kurgunun tanımı, yapısal özellikleri, önemi, kurgunun film ve video ortamında nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler bu dersin konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca non-linear kurgu örneklemeleri (Bilgisayar tabanlı kurgu programları) uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

Bu derste katılımcılar hem kurgu ile ilgili teorik bilgilere hakim olacak hem de kurgu programlarını kullanarak yoğun miktarda pratik yapma imkanı bulacaklardır.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

18. KURGU SANATI

Bu derste katılımcılar kurgu teorisi ve yaratıcı kurgu teknikleri ile ilgili yoğun bir eğitim alacaklardır.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

19. COLOR CORRECTION - DAVINCI RESOLVE

Bu derste katılımcılar, renk ile ilgili temel kavramları öğrenip DaVinci Resolve programı üzerinden yoğun miktarda uygulama yapacaklardır.

20. SES

Bu derste öğrenciler, hareketli görüntünün ayrılmaz bir parçası haline gelen sesin, prodüksiyon ve post prodüksiyon süreçlerini, iş akışını ve güncel ses teknolojisi hakkındaki teorik ve pratik bilgileri edinirler.
Lokasyon çekimlerinde kullanılan ekipmanlardan, çekim sonrasında bu kayıtların işlenmesine olanak veren sayısal yazılımlara kadar uzanan teknik altyapı, görüntü ve ses arasındaki etkileşime dair estetik bakış açısı dâhilinde öğretilmektedir.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

21. SANAT YÖNETMENLİĞİ

Bu derste, katılımcılar sanat yönetmenliği ile ilgili temel kavramları filmlerden örnekler inceleyerek öğrenirler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

22. BELGESEL

Bu derste, katılımcılar farklı belgesel türlerini, zorluklarını, yaratıcılıklarını örnek belgeseller eşliğinde inceleyeceklerdir.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

23. OYUNCU YÖNETİMİ

Bu derste katılımcılar oyuncu yönetiminin inceliklerini ve farklı türlerini uygulamalı olarak öğreneceklerdir.

Süre : 6 saat.

24. FİLM AKIMLARI

Bu derste katılımcılar film akımlarını, ait oldukları dönemlerin popüler örnekleri ile inceleyeceklerdir.

Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

25. FİLMLERLE PSİKOLOJİ

Hayatın sözcüsü, aynası, yansıması olan filmler bizi düşündürürken aynı zamanda insan psikolojisini anlamamıza yardımcı olur. İnsanı anlamak gözlemle başlar. Senarist hayatın içerisindeki gözlemlerini yazar, yönetmen hayattan gözlemlerini aktarır ve izleyici de hayat gözlemleri ile örtüşen noktada filmden etkilenir.
Filmlerle Psikoloji hayata dair gözlemlerin psikoloji bilimi ile buluştuğu bir atölye çalışmasıdır.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

26. FİLM ANALİZİ

Bu derste, katılımcılar yönetmen bakışından filmin nasıl analiz edileceğini öğrendikten sonra eğitmen ile birlikte bir filmi jeneriğinden son sahnesine kadar detaylı bir şekilde analiz edeceklerdir.

Süre : 5 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

27. FİLM DİLİ

Bu derste katılımcılar film dilini örnek filmler inceleyerek öğreneceklerdir.

Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

28. FİLM TÜRÜ

Bu derste katılımcılar eğitmen ile birlikte film türlerini örnek filmler üzerinden inceleyeceklerdir.

Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

29. KİŞİLİK TÜRLERİ

Bu derste katılımcılar hikayelerinde daha gerçekçi karakterler oluşturmak için enneagramı öğrenip kişilik tiplerini güncel örnekleriyle öğreneceklerdir.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

30. DİJİTAL VİDEO (YOUTUBE)

Bu derste katılımcılar YouTube’ın dinamiklerini, Türkiye’den ve dünyadan başarılı kanalların özelliklerini öğrenip kendi kanal içeriklerini oluşturacaklardır. İçerikler hazır olduğunda Akademinin stüdyosunda çekilerek hayata geçirilecektir.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

31. DİJİTAL MEDYA YAZARLIĞI

Bu derste katılımcılar dijital mecraların dinamiklerini öğrenip onlara yönelik içerikler hazırlayacaklardır.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

32. FİLM MÜZİĞİ

Bu derste katılımcılar film müziğinin bütün inceliklerini örnek film müzikleri üzerinden öğreneceklerdir.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

33. ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Eğitmen gözetiminde yapılan atölye çalışmaları program boyunca düzenli olarak gerçekleştirilir. Bu çalışmalar derslerde öğrenilenlerin güçlendirilmesi ve tamamlanması amacıyla tasarlanmıştır. Başlangıç dönemlerinde bu alıştırmalar öğrencilere görsel hikaye anlatımının temel tekniklerini öğrenmede yardımcı olur. Bu sayede öğrenciler fikirlerini etkili bir biçimde ifade edebilirler. Öğretim programı ile uyumlu olarak, atölye çalışmaları öğrencilere kendi film projelerinde kullanacakları teknik ve araçlarla pratik yapma fırsatı sunar. Öğrenciler eğitmen rehberliğinde kompleks dramatik sahneler çekerler. Öğrenciler prodüksiyona girmeden önce çekim planlarını ve senaryo metinlerinde gereken ayarlamaları kendileri yaparlar.

Süre : Eğitim boyunca belli aralıklarla sürekli düzenlenir. Amaç öğrencilerin daha fazla pratik yapmalarıdır.

34. 50 DEN FAZLA KISA FİLM ÇEKİMİ

Katılımcılar Yönetmenlik Akademisi programında 50 den fazla kısa film çekerler. Böylelikle eğitimi çok yoğun bir pratik tecrübesi ile bitirirler.

Çekimler için gereken profesyonel senaryo, oyuncu, stüdyo, ekip, ekipman akademi tarafından sağlanır.

Süre : Her film için senaryo hazır olduktan sonra

 • 3 saat çekim öncesi değerlendirme
 • 3 saat oyuncu provası
 • 4 saat dekorun hazırlanması ve ışık kurulumu
 • 8 saat çekim
 • 3 saat kurgu
 • 3 saat color correction
 • 3 saat ses
 • HER FİLM İÇİN 27 SAATLİK BİR ÇALIŞMA.
 • 50 FİLM İÇİN 1350 SAAT.
35. BİTİRME PROJESİ

Yönetmenlik programının son aşamasında, bitirme projesi filmi için o ana kadar öğrenilen bütün becerileri  tek bir projede birleştirilir. Bu proje filmleri, film yapımcılarının yaratıcı vizyonlarını ve profesyonel becerilerini film festivalleri, eğlence endüstrisi toplulukları gibi alanlarda ortaya koymalarını sağlar. Bu projelerde, film yapımcılarına gerekli ekipman tedarik edilerek daha ayrıntılı ve incelikli bir seviyede daha geniş bir bakış açısıyla çalışabilecekleri uzun bir prodüksiyon süreci sağlanır. Her proje, öğrencilerin danışman eğitmenlerinin onayından geçer. Amaç her öğrencinin kendi sanatsal vizyonu ve bakış açısını gösteren bir kısa film çekmesidir. Öğrenciler bitirme projesi olarak bir kısa filmi yönetmeli ve kurgulamalı; arkadaşlarının yönettiği kısa filmlerde de önemli ekip pozisyonlarında yer almalıdır.

35 farklı ders

50 den fazla kısa film çekimi

1100 Saat Eğitim

1 Uzun metraj film yapımı

Yeni dönem eğitimlerimiz 19 Eylül 2018'de başlıyor

Day(s)
Hour(s)
Minute(s)
Second(s)

İstediğin gün ve istediğin yoğunlukta derslerini seç!

 • Bütün dersler hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu olmak üzere farklı gruplarda açılıyor.
 • Bütün derslerin 2 ayda bir yeni  bir sınıfı baştan başlıyor.
 • İster haftanın 4 günü gel, ister 2, ister 6.
 • İstediğin zaman istediğin dersi alabilirsin. İster 8 ayda bitir, ister 16.
 • Herhangi bir işinin çıkması durumunda programı dondurup döndüğünde kaldığın yerden devam edebilirsin.
 • Ders dışında asistan eğitmenlerle stüdyoda istediğin kadar pratik yapabilirsin.

Görüntü Yönetmenliği Akademisi

Normal ücret 74.800 TL
36.900 TL%50 akademi indirimi
 • Nakit : 36.900 TL
 • Taksitle : 36.900 TL (Kredi kartına 9 taksit)

Öğrenciler İFA’yı anlatıyor!


Öğrencilerimizin yönetmenlik eğitimlerinde çektikleri filmlerden bazıları…


Başvuru Formu

 

İFA ailesine hoş geldiniz!