Post Prodüksiyon Okulu

Post Prodüksiyonu sürekli yeni kısa filmler kurgulayarak öğren, fark yarat!

Yönetmenlik Akademisi!

Post Prodüksiyon Eğitimleri

15 farklı ders

400 saatten fazla eğitim

Sürekli kısa filmlerin post prodüksiyonunu yaparak herşeyi yoğun uygulamalı olarak öğren!

30 kısa film

Hayalinin peşinden gidecek cesaretin varsa bütün rüyaların gerçek olabilir.

Hayalin Mesleğin Olsun!


İSTANBUL’UN MERKEZİNDE, POST PRODÜKSİYON İÇİN GEREKLİ OLAN HER ŞEYİ PROFESYONEL DÜZEYDE ÖĞRENİN.

8 AYLIK YOĞUNLAŞTIRILMIŞ POST PRODÜKSİYON OKULU PROGRAMI BOYUNCA ÖĞRENCİLER, İHTİYAÇ DUYACAKLARI GENİŞ ÇAPLI BİR DENEYİM KAZANIRLAR.


Post Prodüksiyon Okulu programımızın sonunda, öğrenciler
kurgu, color, ses, compositing ve görsel effect gibi post prodüksiyonun her alanında kendilerini geliştirmiş,
inanılmaz miktarda deneyim kazanmış,
yaklaşık 30 orijinal kısa filmin tüm post prodüksiyonunu yapmış ve
yaratıcı sanatçılık becerileri konusunda farkındalık kazanmış olarak mezun olurlar.30 orjinal kısa filmin bütün post prodüksiyonunu bitirerek mezun ol!

AKADEMİNİN POST PRODÜKSİYON PROGRAMINDA ÖĞRENCİLER SADECE TEORİLERİ ÖĞRENMEKLE KALMAZ; POST PRODÜKSİYONUN BÜTÜN AŞAMALARINA HAKİM HALE GELİRLER.

KURGU, COLOR CORRECTİON, SES, COMPOSİTİNG VE GÖRSEL EFFECT GİBİ POST PRODÜKSİYONUN TÜM AŞAMALRINI GÖRMELERİNİN YANI SIRA YÖNETMENLİK, SENARYO VE FİLM ANALİZİ GİBİ ALANLARI İÇEREN ANA FİLM YAPIM AŞAMALARINI KAPSAYAN GENİŞ ÇAPLI DERSLER GÖRÜRLER.
AYRICA, POST PRODÜKSİYON BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİMİZ, AKADEMİMİZİN OYUNCULARINA, YÖNETMENLERİNE VE SENARİSTLERİNE ULAŞABİLİR, BU SAYEDE OYUNCU VE TAM EKİPMANLI SET YÖNETİMİNDE UZMANLAŞMA ŞANSINA SAHİP OLURLAR.
Yoğun uygulamalı programımızda, öğrenciler artan zorluk seviyelerinde sürekli olarak pratikler yaparlar. Böylelikle dönem sonundaki özgün final projelerini oluşturmaya hazırlanırlar. Sonuçta, post prodüksiyonu öğrenmek için, gerçekten filmler çekip kurgulamak gerekir ve Akademinin merkezine aldığı felsefe de uygulayarak öğrenme felsefesidir.


Türkiye’de başka hiçbir bir okul size İFA’dan daha iyi bir eğitim ve daha fazla pratik sağlayamaz. Yoğunlaştırılmış, kapsamlı ve sektörde beğeni toplayan eğitimimiz derinlemesine bilgi sağlar. Yeteneklerinizi eğlence ve yaratıcı teknoloji dünyasında istihdam edilen pazarlanabilir becerilere dönüştürür.POST PRODÜKSİYON OKULU PROGARMINDA GÖRÜLECEK DERSLER


01. KURGU

KURGUCU BAZEN BİR FİLM TEKNİSYENİ OLARAK SANILSADA ASLINDA NİTELİKLİ BİR ÖYKÜ ANLATICISIDIR. YÖNETMENİN ÇEKTİĞİ TÜM GÖRÜNTÜLERİ BİR ARAYA GETİRİR. İZLEYİCİNİN TAHMİN VE MERAKINI DAHA FAZLA KORUYACAK BİR ŞEKİLDE BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞIR. FİLM CAMİASINDA, İYİ BİR KURGUCUNUN BÜYÜK BİR SAYGI GÖRMESİ VE BİR FİLM YAPMASI VEYA PARÇALAMASI İÇİN BİR SİHİRBAZ OLARAK DÜŞÜNÜLMESİ ŞAŞILACAK BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Kurgunun tanımı, yapısal özellikleri, önemi, kurgunun film ve video ortamında nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler bu dersin konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca non-linear kurgu örneklemeleri (Bilgisayar tabanlı kurgu programları) uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

Bu derste katılımcılar hem kurgu ile ilgili teorik bilgilere hakim olarak hemde kurgu programlarını kullanarak çok fazla pratik yapma imkanı bulacaklar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

02. KURGU SANATI

Bu derste katılımcılar kurgu teorisi ve yaratıcı kurgu teknikleri ile ilgili yoğun bir eğitim alacaklar.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

03. COLOR CORRECTİON - DAVİNCİ RESOLVE

Bu derste katılımcılar renk ile ilgili temel kavramları öğrenip Davinci Resolve programı üzerinden çok fazla uygulama yapabilecekler.

04. SES

Bu derste öğrenciler, hareketli görüntünün ayrılmaz bir parçası haline gelen sesin prodüksiyon ve post prodüksiyon süreçleri, iş akışı ve güncel ses teknolojisi hakkında teorik ve pratik bilgiler edinirler.
Lokasyon çekimlerinde kullanılan ekipmanlardan, çekim sonrasında bu kayıtların işlenmesine olanak veren sayısal yazılımlara kadar uzanan teknik altyapı, görüntü ve ses arasındaki etkileşime dair estetik bakış açısı dâhilinde öğrencilere iletilmektedir.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

05. COMPOSİTİNG

Bu eğitimde katılımcılar compositing ile ilgili gereken herşeyi yoğun uygulamalı olarak öğrenecekler.
Süre : 12 hafta – haftada 2 gün – günde 3 saat.

06. GÖRSEL EFFECT

Bu eğitimde katılımcılar görsel effect ile ilgili gereken herşeyi yoğun uygulamalı olarak öğrenecekler.
Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

07. FİLM YAPIMI VE YÖNETMENLİK

Bu dersin amacı, öğrencilerin yönetmenlik mesleğini ve film yapımı sürecindeki zanaati anlamalarını ve uygulamalarını sağlamaktır. Prodüksiyonun üç temel sürecinde (prodüksiyon-öncesi, prodüksiyon ve prodüksiyon-sonrası) yönetmenin bir zanaatkar olarak uyguladıkları metodlar anlatılır. Bu ders aynı zamanda müzik klipleri, televizyon reklamları, televizyon dizileri ve uzun metraj kurmaca filmlerinde yönetmen zanaatkarlığını öğrencilere öğretmeyi hedefler. Yönetmenliği kuramsal açıdan tanımlamak yerine, film endüstrisinin gerçeklerine bağlı olarak film üretiminin bütün süreçlerinde “bir yönetmenin ne yapar”ın öğrenilmesini hedefler.

Öğrenciler hikayelerini sinematik olarak anlatmayı, kamerayı bir araç olarak kullanmayı, senaryo analizi hazırlamayı ve oyuncularla prova sürecinde ilgilenmeyi öğrenirler.  Oyuncunun tutumu, karakter analizi, görüntü sistemi ve prova stilleri dersin temelini oluşturur. Dersin sonunda öğrenciler oyuncularla birlikte etkin bir şekilde prova edebilecektir.

Yönetmenlik dersinde görülen yoğun uygulamalı eğitimden sonra öğrenciler okulun stüdyosunda profesyonel oyuncularla birlikte 4 kısa film çekerler.

Dersin toplam süresi 100 saat.

08. STORYBOARD

Bu derste öğrenciler 12 hafta boyunca uygulamalı olarak storyboard yapmayı ve okumayı öğrenecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

09. SENARYO

Bu ders, farklı senaryo yapılarını ayrıntılı bir şekilde inceleyip fimler üzerinden analizler yaparak öğrencilerin birçok farklı senaryo yapısını anlamalarını sağlar. Öncelikle üç perdeli yapının temel özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatır ve senaryonun, bilinen ve doğru yapıya sahip filmler tarafından nasıl oluşturulduğunu ele alır. Daha sonra kahramanın yolculuğu, 5 sekanslı yapı, 8 sekanslı yapı , save the cat yapısını ayrıntılı bir şekilde inceler ve uygulamalarını yaparlar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

10. FİLM GRAMERİ VE ESTETİĞİ

Bu derste, öğrenciler yönetmenin kamera yerleşimi, bloklama, sahneleme ve görsel görüntü tasarımı gibi kararlarını inceleyerek film estetiği dili ve zanaatini bir yönetmenin bakış açısıyla öğrenmeye başlarlar. Öğrencileri sadece yetkin yönetmeler olmaları için değil, aynı zamanda hikayelerini anlatabilmeleri için ileri seviye görsel araçlardan faydalanarak başarılı hikaye anlatıcıları olmaları için de zorlar. Bu ders, mizansenin estetik ögelerini içermesinin yanında öğrencilerin kendi senaryolarından sahneleri ayırarak farklı yaklaşımlar benimsemesini ve inandırıcı performanslar elde etmek için karmaşık görsel yaklaşımların uygulanmasını da kapsar.

11. KISA FİLM SENARYO UYGULAMALARI

Bu eğitimde katılımcılar eğitmen eşliğinde bir yandan farklı kısa filmler izlerken diğer taraftan çok fazla kısa film uygulaması yaparak kendi fikirlerini hayata geçirecekler.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

12. YAPIMCILIK

Bu derste katılımcılar projenin fikir aşamasından vizyon sonucuna kadar yapımcılığın tüm aşamaları farklı örneklerle öğrenecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

13. FİLM AKIMLARI

Bu derste katılımcılar film akımlarını dönemlerin popüler örnekleri ile inceleyecekler.

Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

14. DİJİTAL MEDYA

Bu derste katılımcılar dijital mecraların dinamiklerini öğrenip onlara yönelik içerikler hazırlıyorlar.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

15. FİLMLERLE PSİKOLOJİ

Hayatın sözcüsü, aynası, yansıması olan filmler bizi düşündürürken aynı zaman da insan psikolojisini anlamamıza yardımcı olur. İnsanı anlamak gözlemle başlar. Senarist hayatın içerisindeki gözlemlerini yazar, yönetmen hayattan gözlemlerini aktarır ve izleyici de hayat gözlemleri ile örtüşen noktada filmden etkilenir.
Filmlerle Psikoloji hayata dair gözlemlerin psikoloji bilimi ile buluştuğu bir atölye çalışmasıdır.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

16. FİLM ANALİZİ

Bu derste katılımcılar yönetmen bakışından bir filmin nasıl analiz edileceğini öğrendikten sonra eğitmen ile birlikte bir filmi jeneriğinden son sahnesine kadar detaylı bir şekilde analiz edecekler.

Süre : 5 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

17. KİŞİLİK TÜRLERİ

Bu derste katılımcılar hikayelerinde daha gerçekçi karakterler oluşturmak için enneagram ı öğrenip kişilik tiplerini güncel örnekleriyle öğrenecekler.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

18. ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Bu eğitmen gözetiminde yapılan çalışmalar program boyunca düzenli olarak gerçekleştirilir. Bu çalışmalar derslerde öğrenilenlerin güçlendirilmesi ve tamamlanması amacıyla tasarlanmıştır. Başlangıç dönemlerinde bu alıştırmalar öğrencilere görsel hikaye anlatımının temel tekniklerini öğrenmelerinde yardımcı olur. Bu sayede öğrenciler fikirlerini etkili bir biçimde ifade edebilir. Öğretim programı ile uyumlu olarak, atölye çalışmaları öğrencilere kendi film projelerinde kullanacakları teknik ve araçlarla pratik yapma fırsatı sunar. Öğrenciler eğitmen rehberliğinde kompleks dramatik sahneler çekerler. Öğrenciler prodüksiyona girmeden önce çekim planlarını ve senaryo metinlerinde gereken ayarlamaları yapmalıdır.

Süre : Eğitim boyunca belli aralıklarla sürekli düzenlenir. Amaç öğrencilerin daha fazla pratik yapmaları.

19. 30 DAN FAZLA KISA FİLM POST PRODÜKSİYONU

Akademide her yıl onlarca kısa film çekilir. Post prodüksiyon okulu öğrencileri bu kısa filmlerin ham görüntülerine ulaşabilir ve 30 dan fazla kısa filmin postunu yapacaklar.

20. BİTİRME PROJESİ

Post prodüksiyon programının son aşamasında, bitirme projesi filmi için o ana kadar öğrenilen bütün becerileri  tek bir projede birleştirilir. Bu proje filmleri, film yapımcılarının yaratıcı vizyonlarını ve profesyonel becerilerini film festivalleri, eğlence endüstrisi toplulukları gibi alanlarda ortaya koymalarını sağlar. Bu projelerde, film yapımcılarına gerekli ekipman tedarik edilerek daha ayrıntılı ve incelikli bir seviyede daha geniş bir bakış açısıyla çalışabilecekleri uzun bir prodüksiyon süreci sağlanır. Her proje, öğrencilerin danışman eğitmenlerinin onayından geçer. Amaç her öğrencinin kendi sanatsal vizyonu ve bakış açısını gösteren bir kısa film çekmesidir. Öğrenciler bitirme projesi olarak bir kısa filmi yönetmeli ve kurgulamalı; arkadaşlarının yönettiği kısa filmlerde de önemli ekip pozisyonlarında yer almalıdır.

4 kısa film çekimi

15 farklı ders

30 dan Fazla Kısa Film Post Prodüksiyonu

400 Saatten Fazla Eğitim

Yeni dönem eğitimlerimiz 1 Ekim 2017'de başlıyor

Day(s)
Hour(s)
Minute(s)
Second(s)

İstediğin gün ve istediğin yoğunlukta derslerini seç!

  • Bütün dersler hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu olmak üzere farklı gruplarda açılıyor.
  • Bütün derslerin 2 ayda bir yeni  bir sınıfı baştan başlıyor.
  • İster haftanın 4 günü gel, ister 2, ister 6.
  • İstediğin zaman istediğin dersi alabilirsin. İster 8 ayda bitir, ister 16.
  • Herhangi bir işinin çıkması durumunda programı dondurup döndüğünde kaldığın yerden devam edebilirsin.
  • Ders dışında asistan eğitmenlerle stüdyoda istediğin kadar pratik yapabilirsin.

Post Prodüksiyon Okulu

Normal ücret 26.600 TL
16.400 TL%30 okul indirimi
  • Kredi kartına +kdv ile 9 taksit imkanı

Öğrenciler İFA’yı anlatıyor!


Öğrencilerimizin yönetmenlik eğitimlerinde çektikleri filmlerden bazıları…