Senaryo Akademisi

Uzun metraj sinema filminin yazımından yapımına kadar herşeyini tecrübe et, fark yarat!

Senaryo Akademisi!

Senaryo Eğitimleri

30 farklı ders

800 saatten fazla eğitim

2 sinema filmi - 1 dizi - 1 sitcom - 1 özgün proje - 5 skeç ve kısa film

6 farklı senaryo projesi bitir

Hayalinin peşinden gidecek cesaretin varsa bütün rüyaların gerçek olabilir.

Hayalin Mesleğin Olsun!


İstanbul Film Akademi’nin, sektöre profesyonel senarist yetiştirmek amacıyla başlattığı Senaryo Okulu, tamamı rüştünü ispatlamış uzman eğitmenlerce verilen, 8 aylık yoğunlaştırılmış bir programdır.

Öğrencilere senaryo yazım becerisi kazandırmak için özgün olarak hazırlanmış olan program, uygulama ağırlıklı bir yaklaşımla kurgulanmıştır.Türkiye’nin ilk ve tek senaryo merkezini kurmuş olan İstanbul Film Akademi; Kanal D, Star TV, ATV, Fox TV, BKM gibi sektörün önde gelen birçok kanal ve yapım şirketine senaryo gönderiyor.
SENARYO AKADEMİSİ programımızın sonunda, öğrenciler senaryo alanında kendilerini geliştirmiş,

1 uzun metraj sinema filminin yazımından yapımına kadar herşeyini deneyimlemiş 2 uzun metraj sinema filmi, 2 özgün proje, 1 dizi, 1 sitcom , 5 skeç ve kısa film

dahil olmak üzere inanılmaz miktarda senaryo deneyimi kazanmış, yaratıcı sanatçılık becerileri konusunda farkındalık kazanmış olarak mezun olurlar.14 farklı dersten oluşan 400 saatlik programın sonunda her öğrenci, uzun metraj sinema filmi, dizi projesi ve bağımsız bitirme projesinden oluşan, sektöre sunabileceği, üç adet senaryo içeren bir portfolyoyla mezun olur.

AKADEMİNİN SENARYO PROGRAMINDA ÖĞRENCİLER SADECE SENARYO TEORİLERİNİ ÖĞRENMEKLE KALMAZ; SİNEMA, DİZİ, KOMEDİ, KISA FİLM VE İNTERNET DİZİLERİNİ YAZMANIN BÜTÜN AŞAMALARINA HAKİM HALE GELİRLER.

Sinema ve dizi film senaryolarının yapım aşamasında başarılı bir sonuç elde etmek için yetenek tek başına yeterli değildir. Senaryo yazarlığı öğrenilen bir zanaattır ve bir yazar bu alanın temel gereksinimlerini anlamak ve bir senaryoyu işlevsel ve çekici yapan unsurları doğru dürüst kavrayabilmek için her gün yazmalıdır.

2 yıllık eğitim programı boyunca öğrenciler birçok proje bitirirler. Program boyunca sürekli yazmakta ve çok çeşitli tarz ve türlerde yazma konusunda üstün bir deneyim kazanmaktadırlar.

Senaryo Akademisi Programının bitiminde, her öğrenci sınıfla birlikte en az bir dizi, bir sinema filmi ve beş kısa film bitirmiş , ayrıca danışman eşliğinde sektör profesyonellerine sunmak üzere kendi özgün projesini(dizi veya sinema) bitirmiş olur. Öğrencilerin yazdığı kısa filmler Akademi’de çekilip festivallere gönderilir. Bitirme projelerini tamamlayıp mezuniyete hak kazanan öğrencilerin senaryoları, Kanal D, Star TV, ATV, FOX TV, BKM gibi sektörün önde gelen birçok kanal ve yapım şirketine gönderilir ve menajerliği İstanbul Film Akademi tarafından üstlenilerek takibi yapılır.Türkiye’de başka hiçbir bir okul size İFA’dan daha iyi bir eğitim ve daha fazla pratik sağlayamaz. Uygulama ağırlıklı olan ve deneme yanılma yöntemiyle öğreten eğitim programımız, öğrencilerimizin teorik derslerde edindikleri bilgileri sahada uygulamaya dökerek, sahip oldukları yetileri eğlence sektörü ve yaratıcı teknolojiler alanlarında pazarlanabilir becerilere dönüştürebilmelerine olanak tanır.

Eğitim süresi boyunca öğrenciler, eğitmenleri gözetiminde, kesintisiz olarak birçok farklı tür ve stilde senaryonun yazım tekniklerini öğrenmek ve uygulamakla kalmazlar, aynı zamanda zihinlerindeki fikirleri yapılandırılmış senaryolara dönüştürmeyi de öğrenirler.

14 farklı dersten oluşan 400 saatlik programın sonunda her öğrenci, uzun metraj sinema filmi, dizi projesi ve bağımsız bitirme projesinden oluşan, sektöre sunabileceği, üç adet senaryo içeren bir portfolyoyla mezun olur.SENARYO AKADEMİSİ PROGRAMINDA GÖRÜLECEK DERSLER


01. SENARYO

Bu ders, farklı senaryo yapılarını ayrıntılı bir şekilde inceleyip fimler üzerinden analizler yaparak öğrencilerin birçok farklı senaryo yapısını anlamalarını sağlar. Öncelikle üç perdeli yapının temel özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatır ve senaryonun, bilinen ve doğru yapıya sahip filmler tarafından nasıl oluşturulduğunu ele alır. Daha sonra kahramanın yolculuğu, 5 sekanslı yapı, 8 sekanslı yapı , save the cat yapısını ayrıntılı bir şekilde inceler ve uygulamalarını yaparlar. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

02. UZUN METRAJ FİLM YAPMAK

30 hafta boyunca sürecek bu derste öğrenciler ilk başta eğitmen ile birlikte senaryoyu oluşturacaklar, daha sonra yönetmen, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni ve yapımcıyla birlikte film çekimi için gereken bütün hazırlıkları yapıp filmi çekecekler. Son olarak çekimden sonra filmin post prodüksiyonu tamamlanıp gösterime koyulacak. Bu derste öğrenciler profesyonel bir uzun metrajı fikir aşamasından gösterime sokulmasına kadar bütün aşamalarını sektör profesyonelleri ile birlikte nasıl yapıldığını deneyimleyecekler.

03. UZUN METRAJ FİLM SENARYOSU DERSİ

Bu ders, öğrencilere senaryo yazarlığının temellerini tanıtan hızlı, yoğun ve tamamen uygulamalı bir derstir. Öğrenciler derste kazandıkları birikimi kendi uzun metraj senaryolarının yazımında kullanırlar. Dersin sonunda, öğrenciler hem eğitmenin uzun metraj yazım tecrübesinden faydalanırlar, hem birlikte bir uzun metraj senaryo bitirmiş olurlar hemde kendi özgün uzun metraj filmlerini geliştirirler.

04. DİZİ YAZMAK

Bu televizyon dizisi dersi öğrencilere dizi dünyasının ve dizi yazarlığının temel unsurlarını tanıtan hızlı, yoğun ve tamamen uygulamalı bir derstir. Atölye boyunca öğrenciler hem eğitmenin yazarlık tecrübesinden faydalanırlar, hem birlikte bir tv dizisini yazarlar, hemde kendi özgün uzun dizi projelerini geliştirirler.

05. SKEÇ VE KOMEDİ YAZARLIĞI

Bu eğitimde komedi filmleri, dizleri, sit-com’lar ve skeç yazmayı öğretmek, bu türlerin gerektirdiği farklı tekniğin ipuçlarını göstermek, komedi yazarlığının dramatik yazarlıktan farklı olan yönlerinin tiyolarını vermek esas alınacaktır.

Herhangi bir film ağlatmasa da, meraklandırmasa da, şaşırtmasa ya da öfkelendirmese de iyi bir reji, iyi oyunculuklar, mekanlar ve müziklerle izlettirilebilir. Ama güldürmeyen bir komedi asla izlenemez ve beğenilmez.

Komedi ayrı bir türdür. Uzmanlığı ayrıdır. Yöntemleri ve tekniği farklıdır.

Amacımız, komedi senaryosu nasıl yazılır, bir hikaye nasıl komedi haline gelir, komedi senaryosunun kuralları, işleyişi, mantığı, farkı nedir, bunları öğretmek ve öğrenmektir.
Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

06. DİYALOG YAZIMI

Bu eğitimde katılımcılar diyalog yazımının inceliklerini öğrenip uygulamalarını yapacaklar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

07. KENDİ ÖZGÜN PROJENİ YAZMA

Senaryo akademinin en büyük avantajlarından biride öğrenciler kendi projelerini danışman eşliğinde bitirebiliyor. Bütün eğitim boyunca öğrendiklerini kendi özgün projelerine(sinema, dizi) uygulayarak sektöre sunacakları bir eserle mezun oluyorlar. Bitirilen bu senaryolar danışmanın onayından geçtiği taktirde akademinin anlaşmalı olduğu kanal ve yapım şirketlerine gönderiliyor.
Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

08. İLERİ SENARYO

Bu derste katılımcılar temel senaryo dersinde öğrendikleri konulardan sonra biraz daha derine dalarak yeni konular görür ve yeni uygulamalar yaparlar.
Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

09. DRAMATİK SENARYO YAZARLIĞI

Bu derste katılımcılar temel senaryo dersinde öğrendikleri senaryo yapılarından sonra senaryo dramaturjisine yoğunlaşacaklar. Karakter, eylem, amaç, engel, çatışma gibi konuları ayrıntılı ve uygulamalı bir şekilde öğrenecekler.
Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

10. OLAY ÖRGÜSÜ

İkinci aktı yani filmin ortasını yazmak her zaman en zorudur. Çoğu filminde başarısız olmasının sebebidir. Bu derste katılımcılar olay örgüsünün ne olduğunu anlayacak ve daha fazla hakim olabilmek için çok fazla pratik yapacaklar. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

11. KISA FİLM SENARYO UYGULAMALARI

Bu eğitimde katılımcılar eğitmen eşliğinde bir yandan farklı kısa filmler izlerken diğer taraftan çok fazla kısa film uygulaması yaparak kendi fikirlerini hayata geçirecekler. Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

12. KARAKTER TASARIMI

Bu eğitimde katılımcılar yaratıcı, akılda kalan, etkileyici karakter tasarımını öğrenecekler.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat

13. SENARİSTİK FİLM ANALİZİ

Bu derste katılımcılar eğitmen eşliğinde her derste bir filmin dramatik incelemesini yapacaklar. Süre : 100 saat.

14. FİLM GRAMERİ VE ESTETİĞİ

Bu derste, öğrenciler yönetmenin kamera yerleşimi, bloklama, sahneleme ve görsel görüntü tasarımı gibi kararlarını inceleyerek film estetiği dili ve zanaatini bir yönetmenin bakış açısıyla öğrenmeye başlarlar. Öğrencileri sadece yetkin yönetmeler olmaları için değil, aynı zamanda hikayelerini anlatabilmeleri için ileri seviye görsel araçlardan faydalanarak başarılı hikaye anlatıcıları olmaları için de zorlar. Bu ders, mizansenin estetik ögelerini içermesinin yanında öğrencilerin kendi senaryolarından sahneleri ayırarak farklı yaklaşımlar benimsemesini ve inandırıcı performanslar elde etmek için karmaşık görsel yaklaşımların uygulanmasını da kapsar.

15. FİLM ANALİZİ

Bu derste katılımcılar yönetmen bakışından bir filmin nasıl analiz edileceğini öğrendikten sonra eğitmen ile birlikte bir filmi jeneriğinden son sahnesine kadar detaylı bir şekilde analiz edecekler. Süre : 5 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

16. YAPIMCILIK

Bu derste katılımcılar projenin fikir aşamasından vizyon sonucuna kadar yapımcılığın tüm aşamaları farklı örneklerle öğrenecekler. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

17. FİLM AKIMLARI

Bu derste katılımcılar film akımlarını dönemlerin popüler örnekleri ile inceleyecekler. Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

18. FİLMLERLE PSİKOLOJİ

Hayatın sözcüsü, aynası, yansıması olan filmler bizi düşündürürken aynı zaman da insan psikolojisini anlamamıza yardımcı olur. İnsanı anlamak gözlemle başlar. Senarist hayatın içerisindeki gözlemlerini yazar, yönetmen hayattan gözlemlerini aktarır ve izleyici de hayat gözlemleri ile örtüşen noktada filmden etkilenir. Filmlerle Psikoloji hayata dair gözlemlerin psikoloji bilimi ile buluştuğu bir atölye çalışmasıdır. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

19. FİLM DİLİ

Bu derste katılımcılar film dilini örnek filmler inceleyerek öğrenecekler. Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

20. FİLM TÜRÜ

Bu derste katılımcılar eğitmen ile birlikte film türlerini örnek filmler üzerinden inceleyecekler. Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

21. KİŞİLİK TÜRLERİ

Bu derste katılımcılar hikayelerinde daha gerçekçi karakterler oluşturmak için enneagram ı öğrenip kişilik tiplerini güncel örnekleriyle öğrenecekler. Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

22. DİJİTAL VİDEO (YOUTUBE)

Bu derste katılımcılar youtube’ın dinamiklerini, Türkiye den ve dünyadan başarılı kanalların özelliklerini öğrenip kendi kanal içeriklerini oluşturacaklar. İçerikler hazır olduğunda Akademinin stüdyosunda çekecekler. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

23. DİJİTAL MEDYA YAZARLIĞI

Bu derste katılımcılar dijital mecraların dinamiklerini öğrenip onlara yönelik içerikler hazırlıyorlar. Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

24. BİTİRME PROJESİ

Senaryo programının sonunda öğrenciler sektöre sunacakları özgün bir proje ile mezun olurlar. Proje danışmanıın onayından geçmesi halinde akademi projeyi anlaşmalı olduğu kanal ve yapım şirketlerin gönderir.

6 farklı senaryo projesi bitirme

24 farklı ders

800 Saat Eğitim

1 Uzun metraj film yapımı

Yeni dönem eğitimlerimiz 1 Ekim 2017'de başlıyor

Day(s)
Hour(s)
Minute(s)
Second(s)

İstediğin gün ve istediğin yoğunlukta derslerini seç!

  • Bütün dersler hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu olmak üzere farklı gruplarda açılıyor.
  • Bütün derslerin 2 ayda bir yeni  bir sınıfı baştan başlıyor.
  • İster haftanın 4 günü gel, ister 2, ister 6.
  • İstediğin zaman istediğin dersi alabilirsin. İster 8 ayda bitir, ister 16.
  • Herhangi bir işinin çıkması durumunda programı dondurup döndüğünde kaldığın yerden devam edebilirsin.
  • Ders dışında asistan eğitmenlerle stüdyoda istediğin kadar pratik yapabilirsin.

Senaryo Akademisi

Normal ücret 46.200 TL
22.900 TL%50 akademi indirimi
  • Kredi kartına +kdv ile 9 taksit imkanı

Öğrenciler İFA’yı anlatıyor!