Yedi Kocalı Hürmüz, Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü? Neredesin Firuze filmlerinin yönetmeni Ezel Akay ile

FİLM SETİNDEN PROFESYONELLİĞE YÖNETMENLİK

Not : Ezel Akay’ın çekeceği filmin tarihi covid sürecinden dolayı Mart 2021’e ertelendi.

Usta Yönetmen Ezel Akay ile yeni çekeceği  filminin setinde Çekim Öncesi – Çekim – Çekim Sonrası aşamalarını yönetmenin kontrolünde deneyimleyip bir taraftan profesyonel bir film setinde çekim tecrübesi yaşayıp filmi çekerken diğer taraftan filmin yönetmeni tarafından tüm sürecin size uygulamalı olarak öğretildiği bir program.

Katılım için daha önceden yönetmenlik üzerine eğitim almış olmanız gerekiyor.

Kontenjan 5 kişi olacak ve önce form üzerinden sonra mülakatla seçim yapılacak.

Programa katılacak olanlar çekim boyunca sette eğitim alacaklar, çekimler başlamadan önce ve çekimler bittikten sonra Ezel Akay ile bir tam günlük atölye çalışmasına katılacaklar.

İFA PRO SETTE YÖNETMENLİK

1- NEDİR ?

İFA Pro Sette Yönetmenlik; bir senaryonun filme dönüşme sürecini çekim öncesi – çekim – çekim sonrası aşamalarını profesyonel bir sette filmin yönetmeninin eğitmenliğinde deneyimlemenizi sağlayan bir eğitim programıdır.

Sinema, TV veya internet platformaları için hazırlanan gerçek bir projede eğitim gerçekleşir. Eğitim bizzat projenin yönetmeni tarafından verilir.

2- AMAÇ : 

Yönetmenlik üzerine belli bir eğitim almış ve  yönetmen olma hayalini gerçekleştirmek isteyen katılımcılara çekim öncesi hazırlıklardan post prodüksiyon aşamasına kadar tüm süreci neden ve nasıl soruları çerçevesinde sahada aktarmak.

3- NASIL? 

Web sitemizdeki başvuru formunu doldurduktan sonra uygun görülen kişilerle yapılan mülakat sonucu projeye göre 2 ile 5 arasında kişi seçilir.

Seçilen kişilerle filmin yönetmeni çekim süreci başlamadan önce atölye çalışması yaparlar. Bu atölyede yönetmen katılımcılarla senaryoyu paylaşarak filmin dünyası, karakterleri, mekanları, storyboardu, oyuncu seçimleri, dili gibi bir çok detayı paylaşır.

Çekim süresince katılımcılar yönetmenin yanında bulunarak filmin hayata geçme sürecini, oyuncu yönetimi, sanat yönetimi, görüntü ve set yönetimi gibi bir çok konuda yönetmenin neyi nasıl yaptığını öğrenirler.

Haftalık çekim programına göre gün sonu set bitiminde veya repo gününde(çekimin yapılmadığı gün) katılımcılar yönetmenle bir araya gelerek haftaki durum değerlendirmelerini yapar, yönetmene sorularını sorar ve süreç hakkında gerekli bilgileri edinirler.

Filmin çekim süreci bittiğinde katılımcılarla yönetmen tekrar bir araya gelerek, yazılan ile çekilen film arasındaki bağlantıyı, süreci birlikte değerlendirecekleri bir atölye çalışması yaparlar.

Son olarak post prodüksiyon süreci devam ederken belirli günlerde yönetmen katılımcıları post sürecinde ortaya çıkan filmi, çekilen parçalardan hangilerinin neden kullanılıp kullanılmadığı üzerine bir atölye çalışması daha yapar.

 4- NEDEN ?

Profesyonel bir sette tüm işleyişi görmek yönetmen olmak isteyen biri için önemli bir eğitim ve deneyimdir. Yeni başlayan biri, eğer bir bağlantı ile yapım şirketine başvurup kendini stajyer olarak kabul ettirirse ekibe dahil olup en iyi ihtimalle 3. veya 4. asistanın yanında çalışarak süreci deneyimleme şansı elde eder. Fakat çekim öncesi, repo günleri ve çekim sonrasında hiç bir yönetmen stajyer için atölye çalışması düzenlemez.

 İFA Pro bu sürecin yönetmenin eğitmenliğinde hem tüm çekimin içinde olarak hem de yönetmenden proje odağında eğitim sağlayarak, iyi bir yönetmen olabilme adına katılımcılara değerli bir deneyim sağlar. 

5- STAJ DEĞİLDİR

İFA Pro bir staj programı değildir. Sette size yapmanız için herhangi bir görev verilmez. Set ekibi film çekiminde görevlerini yaparken İFA Pro öğrencileri sadece yönetmenin yanında bulunur ve set işleyişi içinde hiçbir görev üstlenmezler.

6-SİGORTA – YEMEK – ULAŞIM

Çekim süreci boyunca katılımcıların sigorta, yol ve yemek giderleri İFA tarafından sağlanır.

7-ÜCRET

İFA PRO ücretli bir atölye çalışmasıdır. Ücretsiz bir staj çalışması değildir. Yönetmen çekimler başlamadan, çekimler devam ederken izin günlerinde ve çekim sonrasında katılımcılarla birlikte çeşitli atölye çalışmaları yapar. Talep edilen ücret katılımcının sette bulunma ücreti değil, yönetmenin(eğitmenin) verdiği ders ücretidir. Yapım şirketlerinin bu çalışmadan herhangi bir maddi kazancı olmamaktadır.

8-KİŞİ SAYISI

İFA PRO projelerinde katılımcı sayısı projeye göre 2 ile 5 kişi arasında değişmektedir.  Katılımcılar set içersinde bulunacak ve yönetmenle bire bir etkileşimde olacaklarından, bu atölyede sınırlı sayıda kontenjan açılmaktadır.

İFAPRO - Ezel Akay ile Sette Yönetmenlik Başvuru Formu
Click or drag a file to this area to upload.