Çağlar Kanber

Çağlar Kanber

Görüntü Yönetmeni

2005 yılında Bilkent Üniversitesi, İletişim ve Tasarım bölümünden lisans derecesini, ardından da İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sinema ve Televizyon programından yüksek lisans derecesini aldı.

2006 yılından itibaren kamera asistanı olarak sektörde çalışmaya başlayarak çok sayıda reklam, klip ve uzun metraj projesinde yer aldı. 2009 yılında dijital sinema kameralarının yaygınlaşması ile birlikte, kendisini dijital görüntüleme alanında geliştirdi ve kısa sürede sektörün en bilinen dijital görüntüleme teknisyenlerinden (DIT) birisi haline geldi. Aynı dönemde dünyanın önde gelen profesyonel kamera üreticilerinden ARRI ve RED Digital Cinema şirketlerinde ve Münih Bavaria Film Stüdyoları’nda eğitim gördü.

2011 yılından itibaren görüntü yönetmeni olarak, TV ve internet mecralarında yayınlanan yüzün üzerinde reklam projesinde yer aldı. Bu sırada 2014 yılında faaliyete başlayan ve 2016 yılında resmi IMAGO üyesi olarak tanınan Görüntü Yönetmenleri Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca halen derneğin yönetim kurulu üyesi olarak mali sekreterlik görevini de üstlenmektedir.

Profesyonel görüntü yönetmenliğinin yanı sıra, eğitim kurumlarında yarı-zamanlı eğitmen olarak da görev almaktadır. 2011-2013 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde “Introduction to Cinematography”, ve 2014-2015 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV yüksek lisans programında “Independent Project I & II” derslerini verdi. 2016’dan beri İstanbul Film Akademi’de “Görüntü Yönetmenliği Atöylesi” üzerinde yoğun bir eğitim programı sürdürmektedir.