Yönetmenlik Akademisi

Yönetmenliği uzun metraj film çekerek öğren, fark yarat!

Yönetmenlik Akademisi!

Yönetmenlik EğitimleriYönetmenlik Akademisi

30 farklı ders

1000 saatten fazla eğitim

Sürekli kısa filmler çekerek herşeyi yoğun uygulamalı olarak öğreneceksiniz

50 kısa film

Hayalinin peşinden gidecek cesaretin varsa bütün rüyaların gerçek olabilir.

1 uzun metraj!


İstanbul Film Akademi’nin, sektöre profesyonel yönetmenler yetiştirmek amacıyla başlattığı Yönetmenlik Akademisi, tamamı sektörde imza niteliğinde işlere isimlerini yazdırmış uzman eğitmenlerce verilen, 22 aylık yoğunlaştırılmış bir programdır.


YÖNETMENLİK AKADEMİSİ programımızın sonunda, öğrenciler
film yapımının tüm aşamalarında kendilerini geliştirmiş,

1 uzun metraj ve onlarca kısa film

dahil olmak üzere kapsamlı bir yapım deneyimi kazanmış,
yaratıcı sanatçılık becerilerini geliştirmiş olarak mezun olurlar.1 uzun metraj film ve onlarca kısa film çekerek mezun ol!

Program boyunca akademi öğrencileri, yönetmenliğin, film yapımının ve görsel hikâye anlatımı sanatının inceliklerini, teori ve uygulamalı eğitimle harmanlanmış olarak öğrenirler.

Öğrencilere endüstri standartlarında film yapma becerisi kazandırmak için özgün olarak hazırlanmış olan program, uygulama ağırlıklı bir yaklaşımla kurgulanmıştır.

Eğitim süresi boyunca, öğrenciler 50’den fazla kısa filmin ve bir uzun metraj filmin yönetmenliğini bizzat yaparlar. Edindikleri teorik bilgiyi, set ortamında uygulamaya dökme fırsatını yakalayacakları bu yoğun film yapma süreci, öğrencilere deneme yanılma yoluyla öğrenme fırsatını sunmaktadır.
Akademi bünyesindeki oyuncu ve senaristler, İFA öğrencilerine oyuncu ve tam ekipmanlı set yönetiminde uzmanlaşma imkanı tanır.


35 farklı dersten oluşan, 1100 saatlik eğitimin sonunda öğrenciler, sahip oldukları yetkinlikleri profesyonel kariyere çevirebilecek alt yapıya sahip olarak akademiden mezun olurlar.Uygulama ağırlıklı olan ve deneme yanılma yöntemiyle öğreten eğitim programımız, öğrencilerimizin teorik derslerde edindikleri bilgileri sahada uygulamaya dökerek, sahip oldukları yetileri eğlence sektörü ve yaratıcı teknolojiler alanlarında pazarlanabilir becerilere dönüştürebilmelerine olanak tanır.YÖNETMENLİK AKADEMİSİ PROGRAMINDA GÖRÜLECEK DERSLER


01. YÖNETMENLİK

Bu dersin amacı, öğrencilerin yönetmenlik mesleğini ve film yapımı sürecindeki zanaati anlamalarını ve uygulamalarını sağlamaktır. Prodüksiyonun üç temel sürecinde (prodüksiyon-öncesi, prodüksiyon ve prodüksiyon-sonrası) yönetmenin bir zanaatkar olarak uyguladıkları metodlar anlatılır. Bu ders aynı zamanda müzik klipleri, televizyon reklamları, televizyon dizileri ve uzun metraj kurmaca filmlerinde yönetmen zanaatkarlığını öğrencilere öğretmeyi hedefler. Yönetmenliği kuramsal açıdan tanımlamak yerine, film endüstrisinin gerçeklerine bağlı olarak film üretiminin bütün süreçlerinde “bir yönetmenin ne yapar”ın öğrenilmesini hedefler.

Öğrenciler hikayelerini sinematik olarak anlatmayı, kamerayı bir araç olarak kullanmayı, senaryo analizi hazırlamayı ve oyuncularla prova sürecinde ilgilenmeyi öğrenirler.  Oyuncunun tutumu, karakter analizi, görüntü sistemi ve prova stilleri dersin temelini oluşturur. Dersin sonunda öğrenciler oyuncularla birlikte etkin bir şekilde prova edebilecektir.

Yönetmenlik dersinde görülen yoğun uygulamalı eğitimden sonra öğrenciler okulun stüdyosunda profesyonel oyuncularla birlikte 4 kısa film çekerler.

Dersin toplam süresi 100 saat.

02. UZUN METRAJ FİLM YAPMAK

30 hafta boyunca sürecek bu derste öğrenciler ilk başta eğitmen ile birlikte senaryoyu oluşturacaklar, daha sonra yönetmen, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni ve yapımcıyla birlikte film çekimi için gereken bütün hazırlıkları yapıp filmi çekecekler. Son olarak çekimden sonra filmin post prodüksiyonu tamamlanıp gösterime koyulacak. Bu derste öğrenciler profesyonel bir uzun metrajı fikir aşamasından gösterime sokulmasına kadar bütün aşamalarını sektör profesyonelleri ile birlikte nasıl yapıldığını deneyimleyecekler.

 

03. YARATICI YÖNETMENLİK

Yönetmenlik dersini bitirip ilk filmlerini çektikten sonra öğrenciler yaratıcı yönetmenlik dersinde eğitmenin vereceği bir dakikalık senaryoyu profesyonel oyuncularla birlikte atölye yönetmeninin danışmanlığında çekecek. Amaç herhangi bir sahneyi çekerken seçeceğin çekim açılarının, hareketlerinin sahneye kattığı farklı anlamları keşfetmek ve bu konuda cesaret ve yaratıcılık kazanmak.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat

04. SİNEMATOGRAFİ 1- GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ 1

Sinematografi, sinema filmi yapımında kamera ve ışık kullanımı sanatı ve tekniğidir. Kamera, lens, format ve ışıklandırma gibi teknik unsurlar, aynı zamanda hikayeyi anlatmak için çeşitli metodlar kapsamaktadır. Bu derste öğrenciler kamera ve ışıklandırma sanatı ile görsel hikaye anlatıcılığına soyunurlar. Işıklandırma, konu modelleme, set ışıklandırması ve kamerayı hareket ettirmekle ilgili temel metodlar öğrenir. Ayrıca sahneye duygu ve görsellik kazandırmayı öğrenirler Filmin son görüntüsünü oluşturan Görüntü Yönetmeninin yaratıcılık rolü ve görsel hikaye anlatıcılığının gücü üzerine daha büyük bir vurgu vardır. Aynı zamanda, Sinematografi bölümünün dört ana unsuru olan Kamera Operatörü, Işıkları hazırlayan/yerleştiren kişi ve Dolly’nin operasyonundan sorumlu olan kişi ayrıntılı olarak incelenir. Dersler ve uygulamalı atölyeler yardımıyla öğrenciler bu roller arasındaki dinamikleri ve işbirliğini öğrenir. Öğrenciler bu derste öğrenciler, sinematografi departmanında bulunan birçok pozisyonu teknik olarak ve yaratıcı şekilde detaylıca öğrenir.

Dersin süresi 16 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

05. SİNEMATOGRAFİ 2- GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ 2

İlk 16 haftalık görüntü yönetmenliği dersinden sonra katılımcılar biraz daha derine inmek ve daha fazla uygulama yapmak bu derse katılırlar.

Süre : 16 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat

06. SİNEMATOGRAFİ UYGULAMALARI

32 haftalık 2 görüntü yönetmenliği eğitiminden sonra öğrenciler eğitmen ile birlikte daha ileri seviye uygulamalar yapmak ve pratiklerini geliştirmek için bu derse katılırlar.

Süre : 16 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

07. TÜR ÇEKİMLERİ

Bu derste katılımcılar yönetmen ile birlikte bilim kurgu- drama – komedi – korku ve romantik komedi olmak üzere 5 ayrı türde kısa filmler çekecekler.  Her çekimden önce o türe ait değerlendirmeleri yapıp senaryoyu ona göre finalize edecekler. Daha sonra dekor ve kostümleri belirleyip filmin çekimine başlayacaklar. Çekimden sonra filmlerin kurgu – color ve ses düzenlemelerini yine eğitmen ile birlikte bitirecekler.

Süre : 100 saat

08. STORYBOARD

Bu derste öğrenciler 12 hafta boyunca uygulamalı olarak storyboard yapmayı ve okumayı öğrenecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

09. SENARYO

Bu ders, farklı senaryo yapılarını ayrıntılı bir şekilde inceleyip fimler üzerinden analizler yaparak öğrencilerin birçok farklı senaryo yapısını anlamalarını sağlar. Öncelikle üç perdeli yapının temel özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatır ve senaryonun, bilinen ve doğru yapıya sahip filmler tarafından nasıl oluşturulduğunu ele alır. Daha sonra kahramanın yolculuğu, 5 sekanslı yapı, 8 sekanslı yapı , save the cat yapısını ayrıntılı bir şekilde inceler ve uygulamalarını yaparlar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

10. OLAY ÖRGÜSÜ

İkinci aktı yani filmin ortasını yazmak her zaman en zorudur. Çoğu filminde başarısız olmasının sebebidir. Bu derste katılımcılar olay örgüsünün ne olduğunu anlayacak ve daha fazla hakim olabilmek için çok fazla pratik yapacaklar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

11. KISA FİLM SENARYO UYGULAMALARI

Bu eğitimde katılımcılar eğitmen eşliğinde bir yandan farklı kısa filmler izlerken diğer taraftan çok fazla kısa film uygulaması yaparak kendi fikirlerini hayata geçirecekler.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

13. SENARİSTİK FİLM ANALİZİ

Bu derste katılımcılar eğitmen eşliğinde her derste bir filmin dramatik incelemesini yapacaklar.

Süre : 100 saat.

14. FİLM GRAMERİ VE ESTETİĞİ

Bu derste, öğrenciler yönetmenin kamera yerleşimi, bloklama, sahneleme ve görsel görüntü tasarımı gibi kararlarını inceleyerek film estetiği dili ve zanaatini bir yönetmenin bakış açısıyla öğrenmeye başlarlar. Öğrencileri sadece yetkin yönetmeler olmaları için değil, aynı zamanda hikayelerini anlatabilmeleri için ileri seviye görsel araçlardan faydalanarak başarılı hikaye anlatıcıları olmaları için de zorlar. Bu ders, mizansenin estetik ögelerini içermesinin yanında öğrencilerin kendi senaryolarından sahneleri ayırarak farklı yaklaşımlar benimsemesini ve inandırıcı performanslar elde etmek için karmaşık görsel yaklaşımların uygulanmasını da kapsar.

15. KISA FİLM YAPIMI VE KONSEPT GELİŞTİRME

Bu derste katılımcılar bir taraftan dünyadan farklı kısa filmleri inceleyip diğer taraftan kendileri yeni konseptler geliştirip kısa filmlerini hayata geçirecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

16. YAPIMCILIK

Bu derste katılımcılar projenin fikir aşamasından vizyon sonucuna kadar yapımcılığın tüm aşamaları farklı örneklerle öğrenecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

17. KURGU

KURGUCU BAZEN BİR FİLM TEKNİSYENİ OLARAK SANILSADA ASLINDA NİTELİKLİ BİR ÖYKÜ ANLATICISIDIR. YÖNETMENİN ÇEKTİĞİ TÜM GÖRÜNTÜLERİ BİR ARAYA GETİRİR. İZLEYİCİNİN TAHMİN VE MERAKINI DAHA FAZLA KORUYACAK BİR ŞEKİLDE BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞIR. FİLM CAMİASINDA, İYİ BİR KURGUCUNUN BÜYÜK BİR SAYGI GÖRMESİ VE BİR FİLM YAPMASI VEYA PARÇALAMASI İÇİN BİR SİHİRBAZ OLARAK DÜŞÜNÜLMESİ ŞAŞILACAK BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Kurgunun tanımı, yapısal özellikleri, önemi, kurgunun film ve video ortamında nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler bu dersin konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca non-linear kurgu örneklemeleri (Bilgisayar tabanlı kurgu programları) uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

Bu derste katılımcılar hem kurgu ile ilgili teorik bilgilere hakim olarak hemde kurgu programlarını kullanarak çok fazla pratik yapma imkanı bulacaklar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

18. KURGU SANATI

Bu derste katılımcılar kurgu teorisi ve yaratıcı kurgu teknikleri ile ilgili yoğun bir eğitim alacaklar.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

19. COLOR CORRECTİON - DAVİNCİ RESOLVE

Bu derste katılımcılar renk ile ilgili temel kavramları öğrenip Davinci Resolve programı üzerinden çok fazla uygulama yapabilecekler.

20. SES

Bu derste öğrenciler, hareketli görüntünün ayrılmaz bir parçası haline gelen sesin prodüksiyon ve post prodüksiyon süreçleri, iş akışı ve güncel ses teknolojisi hakkında teorik ve pratik bilgiler edinirler.
Lokasyon çekimlerinde kullanılan ekipmanlardan, çekim sonrasında bu kayıtların işlenmesine olanak veren sayısal yazılımlara kadar uzanan teknik altyapı, görüntü ve ses arasındaki etkileşime dair estetik bakış açısı dâhilinde öğrencilere iletilmektedir.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

21. SANAT YÖNETMENLİĞİ

Bu derste katılımcılar sanat yönetmenliği ile ilgili temel kavramları filmlerden örnekler inceleyerek öğrenecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

22. BELGESEL

Bu derste katılımcılar farklı belgesel türlerini, zorluklarını, yaratıcılıklarını örnek belgeseller eşliğinde inceleyecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

23. OYUNCU YÖNETİMİ

Bu derste katılımcılar oyuncu yönetiminin inceliklerini ve farklı türlerini uygulamalı olarak öğrenecekler.

Süre : 6 saat.

24. FİLM AKIMLARI

Bu derste katılımcılar film akımlarını dönemlerin popüler örnekleri ile inceleyecekler.

Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

25. FİLMLERLE PSİKOLOJİ

Hayatın sözcüsü, aynası, yansıması olan filmler bizi düşündürürken aynı zaman da insan psikolojisini anlamamıza yardımcı olur. İnsanı anlamak gözlemle başlar. Senarist hayatın içerisindeki gözlemlerini yazar, yönetmen hayattan gözlemlerini aktarır ve izleyici de hayat gözlemleri ile örtüşen noktada filmden etkilenir.
Filmlerle Psikoloji hayata dair gözlemlerin psikoloji bilimi ile buluştuğu bir atölye çalışmasıdır.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

26. FİLM ANALİZİ

Bu derste katılımcılar yönetmen bakışından bir filmin nasıl analiz edileceğini öğrendikten sonra eğitmen ile birlikte bir filmi jeneriğinden son sahnesine kadar detaylı bir şekilde analiz edecekler.

Süre : 5 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

27. FİLM DİLİ

Bu derste katılımcılar film dilini örnek filmler inceleyerek öğrenecekler.

Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

28. FİLM TÜRÜ

Bu derste katılımcılar eğitmen ile birlikte film türlerini örnek filmler üzerinden inceleyecekler.

Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

29. KİŞİLİK TÜRLERİ

Bu derste katılımcılar hikayelerinde daha gerçekçi karakterler oluşturmak için enneagram ı öğrenip kişilik tiplerini güncel örnekleriyle öğrenecekler.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

30. DİJİTAL VİDEO (YOUTUBE)

Bu derste katılımcılar youtube’ın dinamiklerini, Türkiye den ve dünyadan başarılı kanalların özelliklerini öğrenip kendi kanal içeriklerini oluşturacaklar. İçerikler hazır olduğunda Akademinin stüdyosunda çekecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

31. DİJİTAL MEDYA YAZARLIĞI

Bu derste katılımcılar dijital mecraların dinamiklerini öğrenip onlara yönelik içerikler hazırlıyorlar.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

32. FİLM MÜZİĞİ

Bu derste katılımcılar film müziğinin bütün inceliklerini örnek film müzikleri üzerinden öğrenecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

33. ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Bu eğitmen gözetiminde yapılan çalışmalar program boyunca düzenli olarak gerçekleştirilir. Bu çalışmalar derslerde öğrenilenlerin güçlendirilmesi ve tamamlanması amacıyla tasarlanmıştır. Başlangıç dönemlerinde bu alıştırmalar öğrencilere görsel hikaye anlatımının temel tekniklerini öğrenmelerinde yardımcı olur. Bu sayede öğrenciler fikirlerini etkili bir biçimde ifade edebilir. Öğretim programı ile uyumlu olarak, atölye çalışmaları öğrencilere kendi film projelerinde kullanacakları teknik ve araçlarla pratik yapma fırsatı sunar. Öğrenciler eğitmen rehberliğinde kompleks dramatik sahneler çekerler. Öğrenciler prodüksiyona girmeden önce çekim planlarını ve senaryo metinlerinde gereken ayarlamaları yapmalıdır.

Süre : Eğitim boyunca belli aralıklarla sürekli düzenlenir. Amaç öğrencilerin daha fazla pratik yapmaları.

34. 50 DEN FAZLA KISA FİLM ÇEKİMİ

Katılımcılar Yönetmenlik Akademisi programında 50 den fazla kısa film çekerler. Böylelikle eğitimi çok yoğun bir pratik tecrübesi ile bitirirler.

Çekimler için gereken profesyonel senaryo, oyuncu, stüdyo, ekip, ekipman akademi tarafından sağlanır.

Süre : Her film için senaryo hazır olduktan sonra

 • 3 saat çekim öncesi değerlendirme
 • 3 saat oyuncu provası
 • 4 saat dekorun hazırlanması ve ışık kurulumu
 • 8 saat çekim
 • 3 saat kurgu
 • 3 saat color correction
 • 3 saat ses
 • HER FİLM İÇİN 27 SAATLİK BİR ÇALIŞMA.
 • 50 FİLM İÇİN 1350 SAAT.
35. BİTİRME PROJESİ

Yönetmenlik programının son aşamasında, bitirme projesi filmi için o ana kadar öğrenilen bütün becerileri  tek bir projede birleştirilir. Bu proje filmleri, film yapımcılarının yaratıcı vizyonlarını ve profesyonel becerilerini film festivalleri, eğlence endüstrisi toplulukları gibi alanlarda ortaya koymalarını sağlar. Bu projelerde, film yapımcılarına gerekli ekipman tedarik edilerek daha ayrıntılı ve incelikli bir seviyede daha geniş bir bakış açısıyla çalışabilecekleri uzun bir prodüksiyon süreci sağlanır. Her proje, öğrencilerin danışman eğitmenlerinin onayından geçer. Amaç her öğrencinin kendi sanatsal vizyonu ve bakış açısını gösteren bir kısa film çekmesidir. Öğrenciler bitirme projesi olarak bir kısa filmi yönetmeli ve kurgulamalı; arkadaşlarının yönettiği kısa filmlerde de önemli ekip pozisyonlarında yer almalıdır.

35 farklı ders

50 den fazla kısa film çekimi

1100 Saat Eğitim

1 Uzun metraj film yapımı

Yeni dönem eğitimlerimiz 1 Aralık 2018'de başlıyor

Day(s)
Hour(s)
Minute(s)
Second(s)

İstediğin gün ve istediğin yoğunlukta derslerini seç!

 • Bütün dersler hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu olmak üzere farklı gruplarda açılıyor.
 • Bütün derslerin 2 ayda bir yeni  bir sınıfı baştan başlıyor.
 • İster haftanın 4 günü gel, ister 2, ister 6.
 • İstediğin zaman istediğin dersi alabilirsin. İster 8 ayda bitir, ister 16.
 • Herhangi bir işinin çıkması durumunda programı dondurup döndüğünde kaldığın yerden devam edebilirsin.
 • Ders dışında asistan eğitmenlerle stüdyoda istediğin kadar pratik yapabilirsin.

Film Yapım ve Yönetmenlik Akademisi

Normal ücret 72.800 TL
36900 TL%50 akademi indirimi

  Öğrenciler İFA’yı anlatıyor!


  Öğrencilerimizin yönetmenlik eğitimlerinde çektikleri filmlerden bazıları…