Yönetmenlik Okulu

Yönetmenliği 30 kısa film çekerek öğren, fark yarat!

Yönetmenlik Okulu!

Yönetmenlik Eğitimleri

15 farklı ders

400 saatten fazla eğitim

Sürekli kısa filmler çekerek herşeyi yoğun uygulamalı olarak öğren!

30 kısa film

Hayalinin peşinden gidecek cesaretin varsa bütün rüyaların gerçek olabilir.

Hayalin Mesleğin Olsun!


İstanbul Film Akademi’nin, yönetmenlik öğrencilerini sektörün beklentileri doğrultusunda yetiştirmek amacıyla başlattığı Yönetmenlik Okulu, tamamı sektörde imza niteliğinde işlere isimlerini yazdırmış uzman eğitmenlerce verilen, 8 aylık yoğunlaştırılmış bir programdır.

Öğrencilere yönetmenliği, yönetmenlik yaptırarak öğretmek için özgün olarak hazırlanmış olan program, uygulama ağırlıklı bir yaklaşımla kurgulanmıştır.Eğitim süresi boyunca, öğrenciler en az 30 kısa filmin yönetmenliği bizzat yaparlar.

15 farklı dersten oluşan, 400 saati pratik olmak üzere toplam 800 saatlik eğitiminin sonunda öğrenciler, sektörde en çok aranılan şey olan, set tecrübesine sahip bir yönetmen olarak mezun olacaklardır.30 kısa film çekerek mezun ol!

AKADEMİNİN YÖNETMENLİK PROGRAMINDA ÖĞRENCİLER SADECE FİLM TEORİLERİNİ ÖĞRENMEKLE KALMAZ; FİLM YAPIMININ BÜTÜN AŞAMALARINA HAKİM HALE GELİRLER.

YÖNETMENLİK, SİNEMATOGRAFİ, SENARYO YAZMA, YAPIM VE KURGU GİBİ ALANLARI İÇEREN ANA FİLM YAPIM AŞAMALARINI İÇEREN GENİŞ KAPSAMLI DERSLER GÖRÜRLER.
AYRICA, FİLM YAPIMI ÖĞRENCİLERİMİZ, AKADEMİMİZİN OYUNCULARINA VE SENARİSTLERİNE ULAŞABİLİR, BU SAYEDE OYUNCU VE TAM EKİPMANLI SET YÖNETİMİNDE UZMANLAŞMA ŞANSINA SAHİP OLURLAR.
Yoğun uygulamalı programımızda, öğrenciler artan zorluk seviyelerinde sürekli olarak pratikler yaparlar. Böylelikle dönem sonundaki özgün final projelerini oluşturmaya hazırlanırlar. Sonuçta, film yapımını öğrenmek için, gerçekten film çekmek gereklidir ve Akademinin merkezine aldığı felsefe de uygulayarak öğrenme felsefesidir.


Türkiye’de başka hiçbir bir okul size İFA’dan daha iyi bir eğitim veya daha fazla pratik sağlayamaz. Uygulama ağırlıklı olan ve deneme yanılma yöntemiyle öğreten eğitim programımız, öğrencilerimizin teorik derslerde edindikleri bilgileri sahada uygulamaya dökerek, sahip oldukları yetileri eğlence sektörü ve yaratıcı teknolojiler alanlarında pazarlanabilir becerilere dönüştürebilmelerine olanak tanır.YÖNETMENLİK AKADEMİSİ PROGRAMINDA GÖRÜLECEK DERSLER


01. YÖNETMENLİK

Bu dersin amacı, öğrencilerin yönetmenlik mesleğini ve film yapımı sürecindeki zanaati anlamalarını ve uygulamalarını sağlamaktır. Prodüksiyonun üç temel sürecinde (prodüksiyon-öncesi, prodüksiyon ve prodüksiyon-sonrası) yönetmenin bir zanaatkar olarak uyguladıkları metodlar anlatılır. Bu ders aynı zamanda müzik klipleri, televizyon reklamları, televizyon dizileri ve uzun metraj kurmaca filmlerinde yönetmen zanaatkarlığını öğrencilere öğretmeyi hedefler. Yönetmenliği kuramsal açıdan tanımlamak yerine, film endüstrisinin gerçeklerine bağlı olarak film üretiminin bütün süreçlerinde “bir yönetmenin ne yapar”ın öğrenilmesini hedefler.

Öğrenciler hikayelerini sinematik olarak anlatmayı, kamerayı bir araç olarak kullanmayı, senaryo analizi hazırlamayı ve oyuncularla prova sürecinde ilgilenmeyi öğrenirler.  Oyuncunun tutumu, karakter analizi, görüntü sistemi ve prova stilleri dersin temelini oluşturur. Dersin sonunda öğrenciler oyuncularla birlikte etkin bir şekilde prova edebilecektir.

Yönetmenlik dersinde görülen yoğun uygulamalı eğitimden sonra öğrenciler okulun stüdyosunda profesyonel oyuncularla birlikte 4 kısa film çekerler.

Dersin toplam süresi 100 saat.

02. SENARYO

Bu ders, farklı senaryo yapılarını ayrıntılı bir şekilde inceleyip fimler üzerinden analizler yaparak öğrencilerin birçok farklı senaryo yapısını anlamalarını sağlar. Öncelikle üç perdeli yapının temel özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatır ve senaryonun, bilinen ve doğru yapıya sahip filmler tarafından nasıl oluşturulduğunu ele alır. Daha sonra kahramanın yolculuğu, 5 sekanslı yapı, 8 sekanslı yapı , save the cat yapısını ayrıntılı bir şekilde inceler ve uygulamalarını yaparlar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

03. YARATICI YÖNETMENLİK

Yönetmenlik dersini bitirip ilk filmlerini çektikten sonra öğrenciler yaratıcı yönetmenlik dersinde eğitmenin vereceği bir dakikalık senaryoyu profesyonel oyuncularla birlikte atölye yönetmeninin danışmanlığında çekecek. Amaç herhangi bir sahneyi çekerken seçeceğin çekim açılarının, hareketlerinin sahneye kattığı farklı anlamları keşfetmek ve bu konuda cesaret ve yaratıcılık kazanmak.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat

04. SİNEMATOGRAFİ 1- GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ 1

Sinematografi, sinema filmi yapımında kamera ve ışık kullanımı sanatı ve tekniğidir. Kamera, lens, format ve ışıklandırma gibi teknik unsurlar, aynı zamanda hikayeyi anlatmak için çeşitli metodlar kapsamaktadır. Bu derste öğrenciler kamera ve ışıklandırma sanatı ile görsel hikaye anlatıcılığına soyunurlar. Işıklandırma, konu modelleme, set ışıklandırması ve kamerayı hareket ettirmekle ilgili temel metodlar öğrenir. Ayrıca sahneye duygu ve görsellik kazandırmayı öğrenirler Filmin son görüntüsünü oluşturan Görüntü Yönetmeninin yaratıcılık rolü ve görsel hikaye anlatıcılığının gücü üzerine daha büyük bir vurgu vardır. Aynı zamanda, Sinematografi bölümünün dört ana unsuru olan Kamera Operatörü, Işıkları hazırlayan/yerleştiren kişi ve Dolly’nin operasyonundan sorumlu olan kişi ayrıntılı olarak incelenir. Dersler ve uygulamalı atölyeler yardımıyla öğrenciler bu roller arasındaki dinamikleri ve işbirliğini öğrenir. Öğrenciler bu derste öğrenciler, sinematografi departmanında bulunan birçok pozisyonu teknik olarak ve yaratıcı şekilde detaylıca öğrenir.

Dersin süresi 16 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

05. KISA FİLM SENARYO UYGULAMALARI

Bu eğitimde katılımcılar eğitmen eşliğinde bir yandan farklı kısa filmler izlerken diğer taraftan çok fazla kısa film uygulaması yaparak kendi fikirlerini hayata geçirecekler.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

06. FİLM GRAMERİ VE ESTETİĞİ

Bu derste, öğrenciler yönetmenin kamera yerleşimi, bloklama, sahneleme ve görsel görüntü tasarımı gibi kararlarını inceleyerek film estetiği dili ve zanaatini bir yönetmenin bakış açısıyla öğrenmeye başlarlar. Öğrencileri sadece yetkin yönetmeler olmaları için değil, aynı zamanda hikayelerini anlatabilmeleri için ileri seviye görsel araçlardan faydalanarak başarılı hikaye anlatıcıları olmaları için de zorlar. Bu ders, mizansenin estetik ögelerini içermesinin yanında öğrencilerin kendi senaryolarından sahneleri ayırarak farklı yaklaşımlar benimsemesini ve inandırıcı performanslar elde etmek için karmaşık görsel yaklaşımların uygulanmasını da kapsar.

07. YAPIMCILIK

Bu derste katılımcılar projenin fikir aşamasından vizyon sonucuna kadar yapımcılığın tüm aşamaları farklı örneklerle öğrenecekler.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

08. KURGU

KURGUCU BAZEN BİR FİLM TEKNİSYENİ OLARAK SANILSADA ASLINDA NİTELİKLİ BİR ÖYKÜ ANLATICISIDIR. YÖNETMENİN ÇEKTİĞİ TÜM GÖRÜNTÜLERİ BİR ARAYA GETİRİR. İZLEYİCİNİN TAHMİN VE MERAKINI DAHA FAZLA KORUYACAK BİR ŞEKİLDE BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞIR. FİLM CAMİASINDA, İYİ BİR KURGUCUNUN BÜYÜK BİR SAYGI GÖRMESİ VE BİR FİLM YAPMASI VEYA PARÇALAMASI İÇİN BİR SİHİRBAZ OLARAK DÜŞÜNÜLMESİ ŞAŞILACAK BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Kurgunun tanımı, yapısal özellikleri, önemi, kurgunun film ve video ortamında nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler bu dersin konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca non-linear kurgu örneklemeleri (Bilgisayar tabanlı kurgu programları) uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

Bu derste katılımcılar hem kurgu ile ilgili teorik bilgilere hakim olarak hemde kurgu programlarını kullanarak çok fazla pratik yapma imkanı bulacaklar.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

09. OYUNCU YÖNETİMİ

Bu derste katılımcılar oyuncu yönetiminin inceliklerini ve farklı türlerini uygulamalı olarak öğrenecekler.

Süre : 6 saat.

10. FİLM AKIMLARI

Bu derste katılımcılar film akımlarını dönemlerin popüler örnekleri ile inceleyecekler.

Süre : 6 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

11. FİLMLERLE PSİKOLOJİ

Hayatın sözcüsü, aynası, yansıması olan filmler bizi düşündürürken aynı zaman da insan psikolojisini anlamamıza yardımcı olur. İnsanı anlamak gözlemle başlar. Senarist hayatın içerisindeki gözlemlerini yazar, yönetmen hayattan gözlemlerini aktarır ve izleyici de hayat gözlemleri ile örtüşen noktada filmden etkilenir.
Filmlerle Psikoloji hayata dair gözlemlerin psikoloji bilimi ile buluştuğu bir atölye çalışmasıdır.

Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

12. FİLM ANALİZİ

Bu derste katılımcılar yönetmen bakışından bir filmin nasıl analiz edileceğini öğrendikten sonra eğitmen ile birlikte bir filmi jeneriğinden son sahnesine kadar detaylı bir şekilde analiz edecekler.

Süre : 5 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

13. KİŞİLİK TÜRLERİ

Bu derste katılımcılar hikayelerinde daha gerçekçi karakterler oluşturmak için enneagram ı öğrenip kişilik tiplerini güncel örnekleriyle öğrenecekler.

Süre : 8 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

14. YOUTUBE ATÖLYESİ

Bu derste katılımcılar youtube’un dinamiklerini, Türkiye den ve dünyadan başarılı kanalların özelliklerini öğrenip kendi kanal içeriklerini oluşturacaklar. İçerikler hazır olduğunda Akademinin stüdyosunda çekecekler. Süre : 12 hafta – haftada 1 gün – günde 3 saat.

15. ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Bu eğitmen gözetiminde yapılan çalışmalar program boyunca düzenli olarak gerçekleştirilir. Bu çalışmalar derslerde öğrenilenlerin güçlendirilmesi ve tamamlanması amacıyla tasarlanmıştır. Başlangıç dönemlerinde bu alıştırmalar öğrencilere görsel hikaye anlatımının temel tekniklerini öğrenmelerinde yardımcı olur. Bu sayede öğrenciler fikirlerini etkili bir biçimde ifade edebilir. Öğretim programı ile uyumlu olarak, atölye çalışmaları öğrencilere kendi film projelerinde kullanacakları teknik ve araçlarla pratik yapma fırsatı sunar. Öğrenciler eğitmen rehberliğinde kompleks dramatik sahneler çekerler. Öğrenciler prodüksiyona girmeden önce çekim planlarını ve senaryo metinlerinde gereken ayarlamaları yapmalıdır.

Süre : Eğitim boyunca belli aralıklarla sürekli düzenlenir. Amaç öğrencilerin daha fazla pratik yapmaları.

16. 30 DAN FAZLA KISA FİLM ÇEKİMİ

Katılımcılar Yönetmenlik Akademisi programında 30 dan fazla kısa film çekerler. Böylelikle eğitimi çok yoğun bir pratik tecrübesi ile bitirirler.

Çekimler için gereken profesyonel senaryo, oyuncu, stüdyo, ekip, ekipman akademi tarafından sağlanır.

Süre : Her film için senaryo hazır olduktan sonra

 • 3 saat çekim öncesi değerlendirme
 • 3 saat oyuncu provası
 • 4 saat dekorun hazırlanması ve ışık kurulumu
 • 8 saat çekim
 • 3 saat kurgu
 • 3 saat color correction
 • 3 saat ses
 • HER FİLM İÇİN 27 SAATLİK BİR ÇALIŞMA.
 • 30 FİLM İÇİN 810 SAAT.
17. BİTİRME PROJESİ

Yönetmenlik programının son aşamasında, bitirme projesi filmi için o ana kadar öğrenilen bütün becerileri  tek bir projede birleştirilir. Bu proje filmleri, film yapımcılarının yaratıcı vizyonlarını ve profesyonel becerilerini film festivalleri, eğlence endüstrisi toplulukları gibi alanlarda ortaya koymalarını sağlar. Bu projelerde, film yapımcılarına gerekli ekipman tedarik edilerek daha ayrıntılı ve incelikli bir seviyede daha geniş bir bakış açısıyla çalışabilecekleri uzun bir prodüksiyon süreci sağlanır. Her proje, öğrencilerin danışman eğitmenlerinin onayından geçer. Amaç her öğrencinin kendi sanatsal vizyonu ve bakış açısını gösteren bir kısa film çekmesidir. Öğrenciler bitirme projesi olarak bir kısa filmi yönetmeli ve kurgulamalı; arkadaşlarının yönettiği kısa filmlerde de önemli ekip pozisyonlarında yer almalıdır.

15 farklı ders

30 dan fazla kısa film çekimi

400 Saat Eğitim

800 saat pratik

Yeni dönem eğitimlerimiz 1 Aralık 2018'de başlıyor

Day(s)
Hour(s)
Minute(s)
Second(s)

İstediğin gün ve istediğin yoğunlukta derslerini seç!

 • Bütün dersler hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu olmak üzere farklı gruplarda açılıyor.
 • Bütün derslerin 2 ayda bir yeni  bir sınıfı baştan başlıyor.
 • İster haftanın 4 günü gel, ister 2, ister 6.
 • İstediğin zaman istediğin dersi alabilirsin. İster 8 ayda bitir, ister 16.
 • Herhangi bir işinin çıkması durumunda programı dondurup döndüğünde kaldığın yerden devam edebilirsin.
 • Ders dışında asistan eğitmenlerle stüdyoda istediğin kadar pratik yapabilirsin.

Film Yapım ve Yönetmenlik Okulu

Normal ücret 28.900 TL
18800 TL%30 okul indirimi

  Öğrenciler İFA’yı anlatıyor!


  Öğrencilerimizin yönetmenlik eğitimlerinde çektikleri filmlerden bazıları…